Search
× Search
Jak velkou jachtu zvládnu sólo?
Jan Koukal
/ Kategorie: Technika plavby

Jak velkou jachtu zvládnu sólo?

Majitelé jachet často přemýšlejí o sólových plavbách. Není to jen touhou po dobrodružství, ale také z praktických důvodů. Ne vždy se najde početná skupina ochotných spolujachtařů. Pak přichází na řadu otázka, jak velkou jachtu jsme schopni zvládnout sólo.

Podíváme-li se na profesionály, ti dokážou překonávat oceány na jachtách dlouhých přes 30 metrů. To však většinou není náš případ. Kde tedy budeme hranice bezpečnosti hledat?
Důležité je, co jsme schopni zvládnout a to nejen v běžném provozu, ale i v případě technické poruchy.

 

Je lepší rolovací?


V první řadě se podívejme na hlavní plachtu. Dnes je většina jachet vybavena plachtou rolovací do stěžně. Je vhodná pro sólový jachting? Řekl bych, že není. Proč? Jistě jste již zažili, že se rolovací hlavní plachta zasekla ve stěžni a nešla dovnitř ani ven. Velmi nepříjemná situace, která není zřídkavá. Pak nezbývá, než vylézt na stěžeň a lžící se snažit zaseknutou plachtu uvolnit z drážky. Druhý člen posádky pomáhá střídavě taháním za spoušť rolování a outhaul, kterým se plachta vytahuje. Sólo jachtař se s tím těžko popere.
Proto je vhodnější hlavní plachta klasická, kterou je možné uvolněním výtahu vždy shodit na palubu. Samozřejmě s instalovanými lazyjacky. Nastává otázka, jak velkou klasickou plachtu jsme schopni za všech podmínek refovat. Záleží na dovednosti jachtaře a na jeho fyzických silách. Plachta na 40 stop dlouhé jachtě by neměla dělat potíže žádnému, jen trochu fyzicky zdatnému jachtaři.

Lepší malá gena

U přední plachty je pro sólový jachting vhodnější volbou gena okolo 100 %, než ohromná 130% plachta často používaná ve Středomoří. Obrat s menší plachtou je snazší. Tím se dostáváme k tomu, že dalším limitujícím faktorem jsou manévry. Na jak velké jachtě je jsme schopni zvládnout bez nebezpečí? V plné kontrole?

Deck hardware

Dalším limitujícím faktorem je vhodnost jachty pro sólový jachting. Autokormidlo je samozřejmostí, rozmístění vinšen dalším faktorem. Ideálně jsou rozložené tak, že je možné na ně dosáhnout z jednoho místa. Pohyblivé zadní stěhy nejsou dobrým pomocníkem. Sólová plavba je s nimi možná, ale situaci neusnadní.
Určitým limitem se může jevit hmotnost kotvy. V případě závady na kotevním vrátku by mělo být možné, ji vytáhnout z vody ručně. Na 40 stop dlouhé jachtě to zvládnete. Stačí 10 stop navíc a už je to takřka nemožné.

Manévry

Manévry v přístavech na velikost také hrají vliv. S jachtou dlouhou 30 stop zajede do přístavu sólo každý a zvládne i vyvázání, 50 stop dlouhá jachta již vyžaduje výrazně více zkušeností. Můžeme říci, že se zde dostáváme znovu k hranici 40 stop jako k mezní velikosti.

Ne více než 40

Výsledkem by tedy mohlo být číslo 40. S jachtou do 40 stop zvládne zkušenější jachtař sólovou plavbu. Nejde o velikost vhodnou na začátek, ale s trochou praxe je možné brzy získat na lodích této velikosti jistotu.
Je samozřejmě možné sólová plavba i na větších jachtách, ale vyžaduje to již velmi zkušeného jachtaře a v ideálním případě i kooperující podmínky. A na to se není možné vždy spolehnout.

 

5961
Na horu