Search
× Search
Jak vysoké jsou nejvyšší vlny?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí, Motorové jachty

Jak vysoké jsou nejvyšší vlny?

Jakou výšku mají nejvyšší vlny? Dlouho se myslelo, že 10 metrů. V minulém století se zjistilo, že toto číslo je šeredně podceněné. Bylo třeba hodně přidat. O kolik? Kde je hranice možného?
 

Dlouho vědci předpokládali, že výška vlny 10 metrů je strop. Nikdo nic většího neviděl a když viděl, už o tom obvykle nikomu neřekl. I když byli námořníci, kteří tvrdili, že viděli vlny vysoké 30 a více metrů.

Tvrdili…

Vědci si o tom mysleli své. Pohádkáři… Ty už toho viděli…

Model, který s výškou vln pracoval, sice připouštěl, že by se tu a tam mohla vyskytnout vlna o výšce 15 metrů a dokonce ani 30 metrů výška nebyla vyloučena, ale jen jednou za 10 000 let. Tak tedy žádný strach.

20,4 m

V roce 1964 profesor Laurence Draper publikoval práci, ve které obhajoval měření, která zaznamenala výšku vlny 20,4 m.

25.9 m

V roce 1995 instaloval norský Statoil na plošinu Draupner E v Severním moři sofistikované měřící zařízení.
Plošina byla vybudována tak, aby přestála vlnu výšky 19,5 m, která mohla přijít jednou za 10 000 let. 1. ledna 1995 zaznamenaly všechny přístroje na plošině vlnu výšky 25,9 m. Rychlost vlny byla 72,4 km/h. Vlna byla více než dvojnásobně vyšší a strmější než okolní vlny.

29,1 m

Nejvyšší dosud zaznamenaná vlna způsobená větrem, měla výšku 29,1 m a byla zaznamenána cca 300 námořních mil západně od Skotska, nedaleko útesu Rockall.

Co na to lodě?

Lodím se vývoj ve výšce vln posledních let příliš nelíbí. Opět uvedeme několik čísel. Pokud spadne na palubu lodi zalamující se vlna výšky 12 metrů, spadne na metr čtvereční 8 tun vody (tlak 8,5 psi). Moderní lodě jsou konstruovány tak, aby vydržely namáhání 15 t/m2 (21 psi). U vysokých extrémních vln zvaných roque wave se odhaduje, že může jít o 100 t/m2, tedy 140 psi.
Mnohé lodě toto nevydržely. Vzpomenout můžeme MS München v roce 1978, nebo MV Derbyshire o dva roky později. Případů je samozřejmě mnohem více, jen příčiny se těžko potvrzují.

Jak to tedy je?
Extrémní vlny vznikají a zanikají průběžně. Dnes již víme, že jich je na moři mnohem více, než jsme si kdy dovedli představit. Potkat je můžeme takřka kdekoli, častější jsou však v místech, kde teče v oceánu silný proud, který vlny zkracuje. Nebezpečná u těchto vln není jen jejich výška, ale především jejich strmost. Jde o krátké a tedy mimořádně strmé vlny.

 

20538
Na horu