Search
× Search
Jak zabránit potopení lodě?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Stavba a údržba

Jak zabránit potopení lodě?

Při údržbě jachet se často zapomíná na kontrolu a výměnu ventilů procházejících trupem. Tyto seacocky, jak jsou anglicky nazývány, se mohou snadno stát důvodem potopení jachty. A často se tak děje.

Co proti vážnému nebezpečí udělat?

Samozřejmostí je neustálá kontrola funkčnosti seacocků. Musí být možné je zavřít a otevřít. Ale i když dobře pracují, může hrozit nebezpečí. Podle předpisů mají výrobci povinnost instalovat do jachet seacocky, které bezpečně vydrží nejméně 5 let. Často jsou používané seacocky vyrobené z mosazi, které nemají příliš vysokou trvanlivost. Při dlouhodobém zanoření ve slané vodě dochází k vyplavení zinku ze slitiny a zůstane přítomna jen měkká měď. Tento proces je odborně nazýván dezincification. Stádium procesu je poměrně snadno odhalitelné a v případě jakýchkoli náznaků je třeba seacock ihned vyměnit. Ideální pro kontrolu stavu seacocků je období, kdy je loď z vody.
Jednoduše poznáme postižení podle toho, že mosazný seacock očistíme od všech vnějších nečistot a podíváme se na barvu kovu. Pokud je růžový, je třeba ho vyměnit. Nekontrolujeme jenom vnitřní část, ale i část vně trupu. 

Další metoda je čistě mechanická. Snažíme se seacock ulomit. Rozumí se rozumnou silou, protože ulomit jde v podstatě vše, i zdravý seacock. Poslední metoda je poklepání na seacock malým kladívkem. Pokud se začnou hrany drolit, je třeba výměna.
Pokud je vaše jachta vybavena kvalitními bronzovými seacocky, nemusíte se tohoto obávat, bronz je proti této vadě imunní.

8133
Na horu