Jak zajistit loď před zloději
Zamykáte jachtu, když odcházíte na břeh? Vezmete klíč, zamknete hlavní luknu a máte pocit, že jsou vaše cennosti v bezpečí? Nebo umíte zamknout loď tak, aby věci uvnitř skutečně v bezpečí byly?
Často je hlavní lukna zamčená a ostatní velké lunny na palubě jsou dokořán. Smysl podobného opatření je podobný, jako zamčení vrátek na zahradu. Kdo nechce, nevstoupí. Kdo chce, pro toho to není překážka.
Má-li být podpalubí opravdu zajištěno, je třeba zamknout všechny velké lukny. Nestačí je zavřít, je třeba je zamknout. Na klice od lukny je červená zástrčka. Když páku lukny zavřeme, zástrčkou ji zamkneme v zavřené poloze. Teprve potom je možné říci, že je jachta zamčená.
A dávejte pozor i na malé lukny v blízkosti velkých. Nestačilo by prostrčit ruku a luknu si odemknout?
Nyní se můžete cítit bezpečně. Jde ale o iluzorní bezpečnost. Na většině jachet stačí silnější šroubovák a do podpalubí se dostane i zloděj amatér. Musí však již překonat překážku a způsobit škodu. A to je to, co má policie ráda.
2850
Související články
Nešlapte na lukny…
Nešlapte na lukny…
Jednou z věcí na kterou vás při přebírání jachty upozorní (skoro) každý zaměstnanec charterové společnosti, je, že nemáte šlapat na lukny. Prý to nevydrží… Myslím, že tady je někde chyba. Buď se mýlí odborník z charteru, nebo výrobce jachet, nebo je chyba u producenta luken.
Jak se bránit zlodějům?
Jak se bránit zlodějům?
Pro zloděje je jachta lákavé sousto. Jak uchovat své věci na palubě v bezpečí?
Zločin, o kterém se píše
Zločin, o kterém se píše
Na chorvatském ostrově Krk zasahovali příslušníci Policijske postaje Krk ve spolupráci s pracovníky Prve policijske postaje Rijeka a kolegy z Opatije. Je to zločin, o kterém se píše.