Search
× Search
Je čas na údržbu žluťáků
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Je čas na údržbu žluťáků

Kolik let používáte na lodi své žluťáky? Dva roky? Čtyři roky? Nebo dokonce 6 let? Před podzimní plavbou je čas, abyste je správně ošetřili.


Léto je za námi a při své další plavbě se neobejdete bez gore-texových žluťáků. Pokud jste se ale nevěnovali jejich správné údržbě, může se vám stát, že začnou v hustém dešti propouštět. Budete nadávat, ale chyba může být na vaší straně.

Prodyšné nepromokavé oblečení na bázi gore-texu nebo jiných podobných membrán, je na svém povrchu ošetřeno proti nasáknutí vodou. Pokud není povrch nepromokavého oblečení mokrý, membrána dokáže propouštět od těla pot na povrch a udržuje tělo suché. Pokud je vrchní vrstva oblečení mokrá přestane oděv pracovat tak, jak má.

C6 kontra C8
Povrch nepromokavého oblečení je ošetřen látkou, která můžeme říkat C6. Ta odpuzuje vodu. Dříve se používal nástřik impregnací na bázi C8. Rozdíl byl nejen v počtu uhlíků v řetězci, ale také v trvanlivosti. Oděv ošetřený C8 dokáže mnohem déle odpuzovat vodu než C6. Má větší trvanlivost. Problémem u C8 ale je, že je takřka neodbouratelný v přírodě a vliv na přírodu je neblahý. Proto byly látky na bázi C8 zakázány a místo nich se nyní používá méně odolná impregnace C6. Proto je třeba se o nepromokavé oblečení částěji starat.

Je třeba ošetření?

Jak poznáme, že je třeba žluťáky ošetřit? Je to snadné. Vemte si žluťáky a nalijte na ně trochu vody. Pokud voda bude mít tendenci se slévat do kapiček a odteče z tkaniny bez toho, aby po sobě zanechala stopu, je impregnace v pořádku. Pokud ne a mokrá stopa je na oblečení patrná, je nutné ošetření.

Doporučujeme vám před podzimní sezónou zkoušku vodoodpudivosti vašeho nepromokavého oblečení. Pokud máte pochybnosti, je čas zakočit. K dispozici dnes jsou jak přípravky na vyprání oblečení s membránami, tak i na jejich impregnaci. Různé firmy doporučují různé prostředky, proto je dobré se dotázat tam, kde jste vaše žluťáky koupili.

Uvidíte, jak výrazně se zlepší funkčnost vašeho oblečení. Nespoléhejte se na to, že vaše bunda vydrží bez impregnace další rok.

3639
Na horu