Search
× Search
First minute
Je možné předělat rolovací stěžeň na klasickou plachtu?
Daniel Vodička

Je možné předělat rolovací stěžeň na klasickou plachtu?

Zajímavý dotaz řešil anglický časopis Yachting Monthly. Je možné předělat rolovací stěžeň na klasickou hlavní plachtu, nebo při takovém přání nezbývá majiteli, než stěžeň vyměnit?

Majitel jachty s rolovací hlavní plachtou se rozhodl pro výměnu za plachtu klasickou. Hlavní výhodou klasické hlavní plachty je vyšší výkon (má větší plochu) a lepší možnosti trimu, které ve výsledku také vedou k vyššímu výkonu a rychlosti lodě. Navíc jde o závady prostý systém. Pustím výtah, plachta jde dolů. U rolovací hlavní plachty do stěžně někdy dochází k zaseknutí plachty v drážce a plachta následně nejde ani dovnitř, ani ven.

To jsou důvody, proč se může majitel jachty rozhodnout pro instalaci klasické hlavní plachty. Je ale možné tuto výměnu provést bez výměny stěžně?

Odpověď experta Yachting Monthly není potěšující. Pokud jde o běžný rolovací stěžeň (nejde o rolování, které bylo na stěžeň doděláno), není možné ho použít na klasickou hlavní plachtu a bude nutná výměna stěžně.

Některé rolovací stěžně sice mají drážku na bouřkovou hlavní plachtu, ta však není určena na běžné používání klasické hlavní plachty. Dříve či později by došlo k poškození profilu stěžně.

 

Vytisknout
2318
Na horu