Jedovatý perutýn na Visu
Invazivní druh ryby perutýn žoldnéř (Pterois miles) se již několik let šíří od východu Středozemním mořem. Byl několikrát zaznamenán v Otrantu a bylo jen otázkou času, kdy se objeví i v Chorvatsku. Nyní je jeho výskyt potvrzen, byl vyfotografován nedaleko Komiže na Visu.
Jedná se o rybu, které se při absenci přirozených nepřátel šíří mimo svou původní domovinu v Indickém oceánu. Jejímu rozšíření přispívá i globální oteplování a s ním spojený růst teploty moře. Perutýn žoldnéř je jedovatý, bodnutí bodci na ploutvích je velmi bolestivé a ve výjimečných případech může způsobit smrt. Obvyklé následky nejsou tak drastické, ale nic příjemného to není. Zasažený musí počítat s extrémní bolestí, zvracením, s lokálním ochrnutím, s potížemi s dýcháním. Proto se doporučuje okamžitá lékařská pomoc, a to i u zdravých dospělých jedinců lidského druhu.
Nezvaného hosta vyfotografoval u mysu Stupište na hloubce 15 metrů potápěč a fotograf Damir Zurub.
Fotografie vetřelce v komižských vodách najdete zde.
Foto Alexander Vasenin - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25486055 |
2473
Související články
Nová meteo bóje u Visu
Nová meteo bóje u Visu
Chorvatští meteorologové z Državnog hidrometeorološkog zavoda instalovali nedaleko Visu novou meteorologicko-oceánografickou bóji, která bude mít za úkol v reálném čase monitorovat podmínky na Jadranu. O novince informoval internetový magazín Morski.hr
Ceny přístavů ve Splitu a okolí
Ceny přístavů ve Splitu a okolí
Kolik zaplatíte za stání v přístavech Splitsko-dalmatinské županije? A jak dlouho můžete stát v přístavu zdarma?
Češka vila na Visu zbourána
Češka vila na Visu zbourána
Více než sto let kontrolovala vjezd do přístavu Vis rozlehlá Češka vila. Před pár dny byla stržena. Celý poloostrov, na kterém stála, se změní v hotel.