Search
× Search
First minute
K čemu je polární diagram
Daniel Vodička
/ Kategorie: Navigace

K čemu je polární diagram

K čemu se nám hodí polární diagram? Není to jen pomůcka pro závodníky? Nebo může být i pro turistické jachtaře důležitým vodítkem?

Začneme tím, co to polární diagram vlastně je. Je to graf (může jít o tabulku s čísly), který zobrazuje závislost rychlosti jachty na směru a rychlosti větru. Můžeme to také říci jinak. Fouká-li vítr o rychlosti X z úhlu Y, měla by jachta plout rychlostí Z.

Pro závodní jachtaře je tento graf velmi důležitý. Udává tzv. target speed, neboli rychlost, kterou by jachta měla plout, pokud jsou podmínky takové a takové. Nepluje-li jachta touto rychlostí, je něco špatně na trimu. Nebo je na kýlu (kormidle, lodním šroubu…) igelitová taška, řasa, nebo kdovíco. Nedosahujeme-li target speed, je něco špatně.

To je použití pro závodní jachtaře. I pro turisty jsou však informace z polárního diagramu důležité. Například ve chvíli, kdy chtějí využívat některý z navigačních programů, které podporují weather routing (optimalizace trasy v závislosti na předpovědi počasí). Při weather routingu se bez polárů jachty neobejdeme.

Polární diagram obvykle dodává výrobce jachty. Může ale jít o nepřesné hodnoty. Výpočet může být proveden pro celospírovou hlavní plachtu, kdežto vy máte plachtu rolovací. Nebo počítá s kýlem 220 cm a vy máte 180 cm. To vše má na výslednou rychlost vliv.

Polární diagram od výrobce můžeme použít. Do budoucna ale není špatné počítat s jeho úpravami, díky kterým se dostaneme na přesnější diagram, který bude znamenat přesnější výsledky routingu. To bude znamenat, že poplujeme rychleji a přesněji k cíli. Na delších plavbách to může znamenat úsporu v řádu dnů.

 

Vytisknout
2444
Na horu