Search
× Search
Kam jet: Sakarun
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet

Kam jet: Sakarun

Na severozápadě ostrova Dugi otok je směrem do otevřeného moře nasměrována zátoka Sakarun. Zajímavá je průzračnou vodou a jemným bílým pískem na dně. 

Zátoka Sakarun je spolu se svým okolím chráněna zákonem. Je to mimo jiné i proto, že na dně se nacházejí porosty mořské trávy Posidonie. Tato řasa byla dříve naprosto běžná na dně Jadranu, ale v posledních letech pomalu mizí, jak kvůli působení člověka, tak kvůli zavlečeným řasám rodu Caulerpa, které Posidonii vytlačují.

 
V zátoce jsou dnes kvůli ochraně mořského dna porostlého Posidonií instalované kotevní bóje a kotvení je zakázáno. Cena za stání na bóji je 20 Kn/metr (od 15.6. 25 Kn/metr). Kotevní bóje jsou dvou typů. Bílé jsou vybaveny řetězem a lanem, červené jen lanem. Bóje jsou dvakrát do měsíce kontrolovány potápěčem. 

Hlavní atrakcí pro návštěvníky je mělká pláž s jemným bílým pískem. Ta přitahuje nejen jachtaře, ale v sezóně i četné návštěvníky, kteří přijedou z jiných míst Dugiho otoku. V létě je tedy místo využité více, než se může jachtaři líbit. Navečer a po ránu je ale situace jiná a místo má své kouzlo. Pláž je zde udržovaná, odpad odklízen, jen přírodní zbytky Posidonie, které jsou součástí ekosystému, bývají zachovány.

Pokud by vám samotná pláž jako důvod pro návštěvu severozápadu Dugiho otoku nestačila, můžete navštívit také vrak nedaleko ostrůvku Vele Lagne. Z vraku již zbývá nad hladinou jen málo, ale při šnorchlování je zde stále mnoho k vidění.

Více zde.
 

7787
Na horu