Search
× Search
Kde budete kotvit bez davů
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet, Motorové jachty

Kde budete kotvit bez davů

Milujete-li mačkání se v davu, jeďte na Hvar. Nebo do Dubrovniku. Kde jsou ale v Chorvatsku místa, kde můžete být i nejvyšší sezóně sami? Jsou, jen je třeba vědět, kde je hledat.

V první řadě si musíme říci, že je nutné umět kotvit a improvizovat. Pokud chcete být v zátoce sami. I když se najdou i přístavy, kde budete stát sami vyvázáni bokem k molu. Není jich ale zase tolik.

Máme tu pro vás mapu, která přibličně ukazuje hustotu návštěv jachet v jednotlivých lokalitách. Vytvořena byla na základě zkušeností. Pokud byste k ní měli nějaké připomínky nebo doporučení, sem s nimi.

Začneme zelenými oblastmi. To jsou místa, kde budete stát v zátoce sami. A stejně na tom budete i ve vesnických přístavech v těchto lokalitách. Pokud tam přístavy jsou, stoupnete si nejspíše bokem k molu a nikdo vás nebude rušit. Těchto oblastí není v Dalmácii tolik, ale jsou tam. Především jde o oblast od Trpanje na Pelješacu k Malému Stonu. Ráj pro milovníky samoty.

Pak máme žluté oblasti. Stále jde o místa, která jachtaři především opomíjejí. Není pro to žádný důvod, ale je to tak. Stále jde o příjemné lokality, kam můžete přijet večer a zakotvit. Místo najdete. Překvapivě do žluté kategorie patří i východ Brače a Hvaru. V této lokalitě najdete krásná a tichá místa ke stání.

Červených zón je nejvíce. Jde o lokality známé široké veřejnosti a lokality poblíž charterových základen. Zde již je v sezóně obvykle o místa nouze. Neříkám, že nejsou, ale již je nouze. Jste prostě na hlavní turistické trase. Je to stejné, jako se snažit zaparkovat na náměstí v Krumlově. Budete k tomu potřebovat porci štěstí, nebo časný příjezd.

Černá na závěr. Hvar a Pakleni otoci. To je blázinec, který dají jen ti nejotrlejší. Jen ti, kteří vědí, že další život by byl bez selfíčka z Hvaru neplnohodnotný. Tuto zónu bychom samozřejmě mohli rozšířit i na Dubrovnik, případně Korčulu – město. Možná dnes do černé spadají i přístavy Vis a Komiž a (alespoň některé dny v týdnu).

A ještě rada na závěr. Chcete-li se vyhnout přeplněným přístavům a zátokám, vezměte si loď na dva týdny. Většina charterových hostů vyplouvá na týden a paprskovitě se rozletí od svých základen. Vyplouvá se v neděli a v pátek je návrat. Z neděle na pondělí a ze středy na čtvrtek jsou nedaleko od svých základen. Když s tímto počítáte, můžete se po většinu své plavby charterovým jachtařům vyhnout.

6521
Na horu