Search
× Search
First minute
Kde, s čím a jak mohu plout na našich vodách?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet, Zajímavosti

Kde, s čím a jak mohu plout na našich vodách?

Jak dostat loď na Orlík? Jak ze Slapů a zpět? Proč je v Praze stále průtok minimálně 40m3/s, a proč stále chybí infrastruktura na vodě?

O organizacích spravující české vodní plochy, o infrastruktuře současné i plánované a o praktických radách, bez kterých se při plavbě na českých vodách neobejdete, včera hovořil Dušan Sahula v rámci přednášky O možnostech rekreační plavby a jachtingu v ČR.

Připomeňme si tři zásadní body z tříhodinové přednášky:

  1. chystáte-li se na plavbu v povodí Labe nebo Vltavy, připravte se a sledujte aktuální dění na stránkách Lavdis.cz. Zde najdete jak průtoky, aktuální vyhlášky tak veškeré kontakty, třeba na plavební komory.
  2. Buďte dobře připraveni, zodpovědnost je vždy na kapitánovi plavidla. zajistěte si tedy také vhodné doklady: Kapitánské průkazy SPS (Státní plavební správa)
  3. Chovejte se bezpečně: tolerance alkoholu 0, dávejte pozor na jízdu ve skluzu a dodržujte pravidlo: velká loď má vždy přednost!

A jaké jsou odpovědi na úvodní otázky? Na Orlíku je výtah právě v rekonstrukci – do zahájení plavební sezóny by měl být hotov…aby však bylo dost vody. Na Slapy traktorem! A v Praze se nachází čistička odpadních vod, která vyžaduje pro dobré fungování minimální průtok právě 40m3/s.

Úspěšná přednáška se uskutečnila včera od 1800 v Holešovicích. Dla odpovědi i na mnohé další otázky, ať již šlo o chystanou infrastrukturu, nebo o úskalích plavby po vnitrozemských vodních cestách. S Dušanem Sahulou se budete moci znovu potkat v březnu na stánku Lodních novin na pražském veletrhu For Boat kde bude mít krátkou prezentaci.

Vytisknout
2174
Na horu