Search
× Search
Kde se věší vlajky?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Kde se věší vlajky?

Na moři potkáte lodě (především charterové), které jsou ověšeny vlajkami jak při vlajkoslávě. Kde má vlajka vlát, to neřeší. Hlavně když je velká (národní) a vtipná (pirátská). Klidně pak potkáte chorvatskou charterovou loď, která na zádi vedle malé chorvatské, nese velkou českou vlajku. Taková kombinace pak říká dvě věci: Jsem hrdý na svoji zem a o pravidlech vím houby!
Aby k těmto situacím nedocházelo, přinášíme návod, jak to má s vlajkami na lodi vypadat.

Vlajka země, kde je loď registrována
Vlajka země, ve které je jachta registrována, je umístěna na zádi plavidla na vlajkové žerdi. Na plachetnicích je žerď obvykle umístěna na zadním koši. Některé jachty mají vlajku umístěnu na zadním stěhu. Vlajka České republiky by například podle vyhlášky měla mít velikost 0,75 x 0,50 m.

Vlajka klubu, jehož je skipper členem

Tato malá vlajka by měla být správně vyvěšena na vrcholu stěžně. Protože to na většině jachet není realizovatelné, jsou tyto vlajky vyvěšovány obvykle pod pravý sálingem.

Soukromá vlajka
Svoji soukromou vlajku může mít také majitel jachty. Také ta může mít své místo pod pravým sálingem, ale je možné ji umístit také vlevo, na místo "nižší důležitosti". Vlajka může být v podstatě jakákoli, je to soukromá věc majitele jachty.

Národní vlajka
Někdy chce posádka jachty vyjádřit svoji státní příslušnost. V tom případě může svoji vlajku vyvěsit také pod pravý sáling.

Vlajka navštíveného státu
Pokud se jachta nepohybuje ve svých domovských vodách, vystaví vlajku státu, v jehož vodách pluje. Tuto vlajku vytahujeme pod pravý sáling na nejvyšší pozici, kde nahradí klubové a jiné vlajky používané v domácích vodách. Pokud například v České republice registrovaná jachta pluje v italských vodách, bude mít na zádi vyvěšenu vlajku České republiky a pod pravým sálingem vlajku italskou. Tato vlajka je vytažena poté, co jachta prošla potřebnými formalitami při vstupu do navštívené země. Do té doby je místo ní vytažena žlutá vlajka Q, která znamená, že plavidlo je zdravé a žádá o povolení volného pohybu.
V některých státech je pokládáno za urážku, pokud je vlajka navštíveného státu ve špatném stavu (například potrhaná) a za toto může být skipper dokonce pokutován.

Doplnění

 Přikládáme jeden dotaz z facebooku a odpověď na něj od Oldy Straky

Dotaz

A jakou mám na lodi nést vlajku, když jsem loď koupil v Holandsku a pluje v Holandsku? Loď není nikde registrovaná, protože to v Holandsku není povinnost. Používám vlajku holandskou, tu jsem zdědil po původním majiteli.

Odpověď Oldy Straky

Možnost nemít registrovanou loď se týká obyvatel Holandska a jejich lodí. Pokud tam mám trvalé bydliště, bude se tato možnost vztahovat i na mě. Pokud nejsem obyvatel Holandska a loď neregistruji, je veliká pravděpodobnost, že si mě nikdo nevšimne. V takovém případě bych doporučoval se na úřadě zeptat,co platí pro mě.

12730
Na horu