Search
× Search
Kdy bude povolen jachting?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Kdy bude povolen jachting?

Karanténa sevřela zemi do úzké košile a na pohyb v ní je prostoru málo. Pomalu se nyní rozepínají knoflíčky a začíná být možné dýchat. Jen ty knoflíky se rozepínají tak nějak nahodile. Kdy bude možné vyrazit na loď alespoň u nás?

Odpověď na tuto otázku se skrývá v magii, která se jmenuje rozvolňování karanténních opatření. Protože jsme seriózní evropský stát, a ne nějaká africká banánová republika, má všechno svůj jasný řád. Pevná pravidla, která všichni občané s IQ vyšším než parkovací automat, chápou.

Mně je samozřejmě všechno naprosto jasné, protože do chápavé skupiny patřím, ale přesto bych si chtěl vyjasnit několik marginálií před tím, než naskočím na palubu jachty v plném lesku.

Předně bych se chtěl zeptat na to, jestli je pravda, že si svou přerostlou kštici musím v dnešních dnech nechat ostříhat u psího kadeřníka. Prý jsou již na rozdíl od těch lidských otevřeni… Pokud tomu tak je, musím popřemýšlet o tom, jestli chci vstoupit na palubu jachty na pudla, nebo na knírače.

Plánuji několikadenní sólovou plavbu přes střední Čechy až na Slapy. Zlí jazykové ale tvrdí, že je taková plavba nyní nemožná, protože jsou z obav o nekontrolované šíření čínského moru zavřeny všechny plavební komory. Nechci do toho nějak šťourat, ale zdá se mi to absurdní. Raději se tedy ptám, jestli to tak je, abych se od zavřených dveří plavební komory nenakazil…

Před náročnou plavbou jsem si chtěl nakoupit vitamíny na farmářském trhu. Už jsou otevřené… Měli ale jenom sazenice rajčat a libečku. Že prý zatím nesmí prodávat dovezenou zeleninu. Musím se přiznat, že se mi z tohoto nařízení trochu zamotala šiška. V rámci boje proti nákaze Covid 19 se může libeček a nemůže se okurka? Asi se v tom začínám trochu ztrácet.

No a taky by mě zajímalo, jestli se budu moci na své plavbě na Slapech vykoupat. Je to sice studené, ale pro jistotu je dobré vědět, co dovolují vládní nařízení. Při pátrání po informacích jsem zjistil, že už je otevřený bazén v Praze v Podolí pro reprezentanty. Mohou prý plavat venku. Po jednom v dráze. To prý je bezpečné. Tak nevím, jak toto nařízení uvést do praxe na Slapech, když tam dráhy nejsou. Mohu se koupat jen tehdy, když tam nikdo jiný není? Nebo je třeba plavecká dráha, která brání přenosu onemocnění?

To jsou drobné nejasnosti, které bych potřeboval před dobrodružnou plavbou vysvětlit. Jinak je mi vše jasné.

A jak je to s tím jachtingem?

V této chvíli bych teoreticky mohl na svojí sólovou plavbu vyrazit. Dokonce bych mohl vyplout i s manželkou, nebo s cizí paní. Jednou, nebo druhou. Ve dvou a s rozestupy. Společně bych je však vyvézt nemohl…

Od pondělí 27. dubna se sice otevřou obchody do 200 m2 (nebo ty zmenšené na 200 m2 páskou), ale jinak se pro nás nic nezmění. 11. května začnou fungovat autoškoly, posilovny a fitness centra (bez sprch a bez šaten, musíte přijít v teplákách z domova). Pokud bych si tedy dal na loď L mohl bych plout jako autoškola. Nevím ale, s kolika lidmi na palubě…

25. května se otevřou zahrádky před hospodami. To bude zlomové datum a na další dva dny si beru volno.

Od 8. června se otevře skoro vše ostatní. V zoo bude možné zamířit do pavilonu opic a na parník může vyplout až 50 osob. To znamená, že nejpozději tehdy bude povolen i jachting skupinový.

Předpokládám, že vládní harmonogram je jasný.

Ledaže by nebyl.

3409
Na horu