Search
× Search
Kdy se vydat z Karibiku do Evropy
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet

Kdy se vydat z Karibiku do Evropy

Blíží se čas, kdy se jachty začínají vracet z tropického Karibiku do probouzející se Evropy. Jaká je ideální doba pro start 4000 mil dlouhé plavby přes Atlantik? Jen dva měsíce v roce jsou pro plavbu nejlepší.

Plavba z Karibiku do Evropy (řekněme do Gibraltaru) vede přes Bermudy a Azory. Někteří jachtaři Bermudy vynechávají. Je třeba říci, že o nic nepřicházejí. Tedy kromě amerického piva…

Při prvním pohledu na mapu se zdá, že plavba na Bermudy je velkou zajížďkou. Ano, je o 800 mil delší než přímá plavba na Azory, ale přímá plavba obvykle není možná a jachty se stejně méně, či více odklánějí k severu. Nakonec tak není rozdíl v počtu uplutých mil tak velký.

Plavba k severu

Zdroj Windy

Zdroj Windy

Porovnání délky tras za běžné meteorologické situace
Přímá plavba na Azory nemusí být možná (nebo pohodlná) kvůli východnímu až severovýchodnímu větru. Pokud fouká pasát z jihovýchodního směru, je přímá trasa možná. Je ale třeba počítat s možností rozsáhlých pásem bez větru. V takovém případě jsou jen dvě zbraně. Trpělivost, nebo plné tanky nafty.

Při plavbě na sever k Bermudám sice také hrozí nebezpečí bezvětří, ale nad Bermudami kolem 40°severní šířky se dostáváme do příznivého západního proudění. Proto je tato trasa preferovaná.

 

Kdy

Vydáváme-li se nejprve na Bermudy, je možné vyplouvat z Karibiku ve druhé polovině dubna. Pokud míříme přímo na Azory, je ideální se vydat na cestu až na začátku května. Dřívější plavba může být velmi divoká kvůli nestabilnímu počasí na Atlantiku (myšleno kvůli riziku silných jarních bouří).

Na plavbu ale není dobré se vydávat ani později než v červnu. V červenci se již mohou objevit první tropické bouře. Které by mohly oblast plavby zasáhnout.

Azory – Gibraltar

Než se vydáte z Azor, podívejte se na předpověď na týden dopředu. Před lety (v době předinternetové) jsme vypluli z Azor přímo do Gibu předpověď neznaje. Snažili jsme se držet nejkratší trasy. To byla velká chyba. 4 – 5 dnů jsme pluli ostrou stoupačku ve větru 30 – 40 uzlů. Takové počasí na blití. Stačilo přitom na začátku plavby vyrazit 100 – 200 mil k severu až severovýchodu a dostat se do příznivého západního proudění. Mohla to být pohodová a rychlá plavba. Kdybychom to věděli…

3094
Na horu