Search
× Search
Kolik bude letos hurikánů
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí

Kolik bude letos hurikánů

Je možné dopředu říci, kolik hurikánů letos zasáhne ostrovy v Karibiku a pobřeží Spojených států? Podle expertů na hurikány nás čeká další nadprůměrný rok. Více bouří, více hurikánů, více škod.

Podle xpertů na hurikány z AccuWeather to pro letošní hurikánovou sezónu vypadá na 14 – 18 tropických bouří. 7 – 9 z nich by mělo podle jejich předpokladů přerůst do kategorie hurikánů a 2 – 4 z nich se zařadí mezi silné hurikány (dosáhnou tedy nejméně 3. stupně Saffir-Simpsonovy stupnice. V průměrných letech je tropických bouří 12, hurikánů 6 a silných hurikánů ne více než 3.

Hurikánová sezóna začíná až v červnu. Vědci ale srovnávají stávající podmínky s minulými lety. Alarmující je především vysoká teplota moře, která je pro vznik hurikánů nezbytná a následně tropickou bouři „krmí“ energií.

Současné podmínky na Atlantiku připomínají meteorologům léta 1980 a 2005. My si ještě dobře pamatujeme rok 2005, ve kterém hurikán Katrina zasáhl New Orleans. 1800 lidí přišlo o život a způsobil škody za více než 100 miliard USD. Město se ze záplav stále docela nevzpamatovalo.

Teplota moře v Karibiku je již nyní na hranici 27°C, což je teplota pro vznik hurikánu vhodná. První bouře by tak mohly zasáhnout především ostrovy v Karibiku.

2735
Na horu