Search
× Search
Kolik bylo jachtařů v červenci v Chorvatsku?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Kolik bylo jachtařů v červenci v Chorvatsku?

Začátek letošní nautické sezóny v Chorvatsku vypadal z ekonomického pohledu strašidelně. Teď už je situace lepší. O kolik se propadly počty půjčených jachet proti rekordnímu loňskému roku?

Duben a květen letošního roku zapůsobily na majitele charterových společností podobně, jako pingpongové kroupy na majitele jahodárny. Jachty stály v marínách a po hostech ani vidu, ani slechu. Dnes již je situace lepší a pokles charteru od začátku roku je 59 %. Je to sice vysoké číslo, ale jsou země, které by si rády o podobných číslech nechaly zdát.
Navíc výsledky za poslední měsíc se zdají být ještě výrazně lepší. Proti loňsku došlo v červenci k poklesu počtu pronajatých jachet jen o 25 %. A situace nevypadá špatně ani v srpnu…

K výrazným změnám došlo v národnostní skladbě hostů. Vypadli Američané, Angličané, Francouzi, Skandinávci… Na podpoře turistického průmyslu v Chorvatsku mnohem více zamakali tradiční hosté z Chorvatska, Slovinska, Rakouska a Německa.

Velké rozdíly najdeme také v geografickém rozložení hostů. Maríny na severu mluví o poklesu návštěv o 54 %, Dubrovnik a okolí o 85 %.

Celkový počet charterových hostů klesl o 65 %, takže za prvních sedm měsíců letošního roku Chorvatsko navštívilo 112 810 jachtařů, zatímco ve stejném období loňského roku to bylo 317 700. 

Od začátku roku do 30. července bylo zaznamenáno 28 400 zahraničních jachet a člunů, což je 67 % stejného období loňského roku (42 700). U jachet delších než 20 metrů jsou výsledky ještě lepší - 669 příjezdů v roce 2020, což je 83 procent ve srovnání s rokem 2019, kdy bylo zaznamenáno 780 příjezdů velkých jachet.

Velmi špatně však na tom jsou menší turistické lodě pro delší plavby (kololodě a spol). Během prvních sedmi měsíců roku 2019 to bylo 48 587 hostů a v roce 2020 pouze 2 690 hostů, což je pokles o téměř 95 procent. 

3764
Na horu