Kolik bylo loni nehod na Jadranu
V Chorvatsku byla zveřejněna statistika nehod za loňský rok. Čísla jsou v mnoha ohledech překvapivá. Vzhledem k počtu turistů, kteří tam na lodích tráví dovolenou.
Abychom byli přesnější, jde o záchranné operace, které řídilo středisko MRCC (Maritime Rescue Coordination Centre) Rijeka.
Během roku bylo uskutečněno 612 koordinovaných záchranných operací, zachráněno bylo 1155 osob a 195 plavidel. Počet záchranných operací oproti roku 2018 poklesl o 8,5 %. Výrazný pokles nastal především v srpnu a září.
U potápěčů bylo třeba zasahovat v 11 případech, z toho šestkrát šlo o přístrojové potápění a pětkrát na nádech. Dvaadvacetkrát byli zachraňováni surfaři a devatenáctkrát plavci.
Navzdory snaze všech zúčastněných bylo 27 nehod smrtelných. 29 osob bylo vážně zraněno. V obou případech jde v meziročním srovnání o pokles, v prvním případě o pětinu, ve druhém dokonce o třetinu.
Za loňský rok došlo k 15 kolizím, při kterých bylo aktivováno MRCC Rijeka a 55 najetím na mělčinu. 23 lodí šlo ke dnu. 40 lodí bylo vážně poškozeno. Požár se podepsal na 8 plavidlech.
Vzhledem k chaosu, který v sezóně na Jadranu panuje, to nejsou tak divoká čísla.
4585
Související články
Větrný ostrov
Větrný ostrov
Je to ostrov, kde bóra fouká 203 dnů v roce. Z toho 73 dnů v roce zde tento nárazovitý vítr dosahuje síly 11 a více stupňů Beauforta, tedy nad 100 km/h, nebo 56 uzlů. Je považován za největrnější chorvatský ostrov.
Unije
Unije
Oblast Kvarneru je mezi charterovými jachtaři mnohem méně známá, než je tomu jižněji v Daslmácii. Mimo jiné i proto, že je zde méně charterových společností. Zajímavým místem s nádechem konce světa je ostrov Unije.
Od 3. června vlak do Chorvatska
Od 3. června vlak do Chorvatska
Vlakové spojení z Prahy/Brna/Bratislavy na chorvatské pobřeží bude v provozu od 3. června do 26. září. V červenci a srpnu se pojede každý den, v červnu a září třikrát do týdne.