Search
× Search
Kolik bylo loni nehod na Jadranu
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti, Bezpečnost

Kolik bylo loni nehod na Jadranu

V Chorvatsku byla zveřejněna statistika nehod za loňský rok. Čísla jsou v mnoha ohledech překvapivá. Vzhledem k počtu turistů, kteří tam na lodích tráví dovolenou.

 Abychom byli přesnější, jde o záchranné operace, které řídilo středisko MRCC (Maritime Rescue Coordination Centre) Rijeka.

Během roku bylo uskutečněno 612 koordinovaných záchranných operací, zachráněno bylo 1155 osob a 195 plavidel. Počet záchranných operací oproti roku 2018 poklesl o 8,5 %.  Výrazný pokles nastal především v srpnu a září.

U potápěčů bylo třeba zasahovat v 11 případech, z toho šestkrát šlo o přístrojové potápění a pětkrát na nádech.  Dvaadvacetkrát byli zachraňováni surfaři a devatenáctkrát plavci.

Navzdory snaze všech zúčastněných bylo 27 nehod smrtelných. 29 osob bylo vážně zraněno. V obou případech jde v meziročním srovnání o pokles, v prvním případě o pětinu, ve druhém dokonce o třetinu.

Za loňský rok došlo k 15 kolizím, při kterých bylo aktivováno MRCC Rijeka a 55 najetím na mělčinu. 23 lodí šlo ke dnu. 40 lodí bylo vážně poškozeno. Požár se podepsal na 8 plavidlech.

Vzhledem k chaosu, který v sezóně na Jadranu panuje, to nejsou tak divoká čísla.

4585
Na horu