Kolik se loni ztratilo kontejnerů
Kontejner plovoucí na hladině je pro jachty smrtelným nebezpečím. Nebo může být. Šance, že si podobného nebezpečí kormidelník všimne, je ve dne minimální a v noci žádná. Kolik kontejnerů spadlo za loňský rok z palub nákladních lodí?
O plovoucích kontejnerech se hodně mluví. Kolize s jedním z nich se jachtaři bojí podobně, jako pedagogické pracovnice útoku Carcharodon carcharias na pláži na Slunečném pobřeží. Kolik jich skutečně skončilo loni v mořích a oceánech?
Ve středu zveřejnil čísla za loňský rok World Shipping Council (WSC). Jde sice o odhad, ale nejlepší možný odhad odborníků z oboru se správnými čísly po ruce. Odhad blížící se jistotě v dnešním světě, kde i příští turistická sezóna je nejistá.
WSC zveřejňuje svoje čísla od roku 2011 ve tříletých intervalech (2014, 2017 a nyní 2020). Na základě těchto čísel vychází průměrný každoroční počet kontejnerů přes palubu na 1382 kousků. Číslo ale v posledních letech klesá.
Polovina jsou katastrofy
Ze statistik vychází, že více než polovina ztracených kontejnerů je následkem velkých nehod, které bychom mohli označit za katastrofické. Šlo například o rozlomení kontejnerové lodě MOL Comfort v Indickém oceánu v roce 2013 (4293 ztracených kontejnerů), ztroskotání MV Rena po navigační chybě u pobřeží Nového Zélandu (kolem 900 ztracených kontejnerů), nebo potopení SS EL Faro (517 ztracených kontejnerů) v hurikánu Joaquin v roce 2015.
Lepší čísla v posledních letech
Za poslední tři roky klesl průměr ztracených kontejnerů o téměř polovinu na 779 kusů za rok.
Z 226 milionů přepravených kontejnerů za loňský rok je to méně než tisícina procenta. Ačkoli se nejedná o vysoké číslo, přesto se snaží rejdaři dostat na čísla ještě řádově menší. Nejde jen o škody ekonomické, ale také možné ztráty ekologické.
Jak je to s nebezpečím pro jachtaře
Každý kontejner plovoucí v moři představuje pro jachtaře nebezpečí. Ne všechny kontejnery po pádu přes palubu plují, mnohé jdou ke dnu během pár desítek minut nebo pár hodin. Najdou se samozřejmě i škodolibé kontejnery, které splývají na hladině desítky hodin, nebo dokonce několik dnů. Bohužel.
Vezmeme-li v úvahu rozlehlou plochu světových moří a oceánů, hustotu provozu jachet a pravděpodobnost střetu, dostáváme se na čísla blížící se pravděpodobnosti první ceny v losování Matesa.
Není to nemožné, jen velmi nepravděpodobné. Spíše se vám podaří se potopit po srážce s kamarádem, o kterém jste ani netušili, že je jachtař, než po kolizi s kontejnerem.
Údaje WSC za poslední roky najdete zde.
4594
Související články
Tři mrtví a dva nezvěstní
Tři mrtví a dva nezvěstní
Během plavby z Itálie do Albánie se potopil italský remorkér Franco P. K neštěstí došlo 50 mil od Bari. Prozatimní bilance neštěstí jsou tři mrtví a dva nezvěstní.
Co dělat když…
Co dělat když…
Zajíždíte v maríně zádí k molu mezi lodě a už je jasné, že se loď nepodaří dotočit, hrozí kolize. Co je třeba v takové situaci udělat, jak pokračovat s manévrem?
Záchrana po 66 hodinách v moři
Záchrana po 66 hodinách v moři
Turecký kapitán nákladní lodě spadl přes palubu. Rozjela se neúspěšná záchranná akce. Po 66 hodinách vytáhl trosečníka z vody indonéský rybář vracející se z lovu. Trosečník byl v pořádku, snad jen trochu žíznivý. Celý příběh však má i tajuplnou koncovku.