Search
× Search
Konec zlatých časů
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Konec zlatých časů

Pandemie koronaviru, která zasáhla celý svět, se zřejmě nejvíce podepsala na světové flotile pasažérských lodí. Plovoucí paláce pro tisíce pasažérů křižovaly všechny oceány světa. Koronavirus rozbil promazané soukolí, stroj se zastavil. Nyní končí ohromné luxusní parníky na vrakovišti.

Pasažérské lodě byly koronavirem zasaženy hned v počátcích. Stačí si vzpomenout na situaci v Japonsku. Lodě stojící v japonských přístavech, zatímco se mor šířil na jejich palubách…

Tato situace znamenala stopku pro do té doby kvetoucí odvětví turistického průmyslu. Svět plovoucích paláců se zastavil. Pasažéři prchali z plovoucích pastí, úřady zabránily jejich dalšímu provozu. Desítky nejluxusnějších a největších lodí usnuly zimním spánkem.

Image
Nákladnou situaci museli rejdaři řešit. Protože svět nyní nevypadá, jako vypadal dříve, je jasné, že pro mnohé z lodí již nebude v nové době na světových oceánech místo. Míří proto do šrotu.

Jeden z velkých lodních šroťáků je na západě Turecka poblíž Izmiru ve městě Aliaga. Momentálně zde je zde vyvázáno 5 pasažérských lodí v různém stádiu destrukce.

Donedávna zde tisíce dělníků pracovaly především na nákladních a kontejnerových lodích. Dnes se situace mění. Pasažérské lodě připlovají po své poslední cestě i ze druhé strany Atlantiku.

Šroťák počítá s tím, že do konce roku zvýší produkci železa na 1,1 milionu tun, tedy o více než polovinu.

A před branami již čekají majitelé hotelů na skoro nové židle, skříňky, skleničky i záchodové mísy… Starý svět se rozbil, ale kola se točí dále...

 

Vytisknout
2148
Na horu