Search
× Search
Konoba Statival
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet, Motorové jachty

Konoba Statival

Chcete stát na Kornatech a přesto stranou turistického dění? Můžete zkusit konobu Statival, která leží v krásné a klidné zátoce na straně Kornatu obrácené k Žutu.

V kanálu mezi Žutem a Kornatem mnoho jachet nepluje. Přitom je to krásné a zajímavé místo, kde je možné si zblízka prohlédnout i geologickou zajímavost Vela ploča na vrcholu Kornatu.

Vplujete-li do kanálu od jihovýchodu, krásně si to vykřižujete proti letnímu maestrálu až ke kryté zátoce Statival. Jediným větrem, který by vás zde mohl zaskočit je jugo. To má ale pomalý náběh, nepřekvapí. V zátoce jsou tři kotevní bóje daleko od sebe. Nejspíš na černo. Mezi nimi je ještě dost místa na kotvení.

Hloubka v zátoce je do 10 metrů a ve středu zátoky je písek, na kotvení ideální. Dávejte pozor blíže u břehu, kde jsou místa se skalami pod hladinou do cca 15-20 m od pobřeží. Na konci zátoky je malý přístav pro místní. U vnějšího mola se postaví na mooring cca 3 motoráky. Nepřibližujte se k molu od pravého břehu zátoky, pod hladinou jsou skalky.

Restaurace je nevelká, proti Kornatům poklidná. Cenu je dobré si dohodnout předem. Přeci jen jste na Kornatech. Ryba, maso, běžná nabídka. Za zkoušku stojí žralok v hořčičné omáčce (hodí se i pro slabozraké, nemá kosti).

Domorodí obyvatelé jsou přátelští.

 

 

3708
Na horu