Search
× Search
Kosatka s refem
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Kosatka s refem

Kosatka s refem? Co je to za blbost? Máme přeci rolfoky… Vypadá to jako blbost, ale blbost to není. Kosatka s refem má proti geně na rolfoku velkou výhodu.

Na závodních jachtách Classe Mini se nepoužívá rolfok. Místo toho je na práci proti větru určena velká gena a kosatka (říká se jí solent) s refem. Samozřejmostí je, že plachty na předním stěhu je třeba měnit.

Rolfok versus výměna plachet

Rolfok je velmi pohodlná věc. Máme jednu genu a když je větru moc, zarolujeme jí. To má ale jednu velkou nevýhodu. Plachta ztratí ideální profil a negativně se to projeví na stoupačce. Za předním lemem se udělá pytel a není už možné tak ostře stoupat. Potřebujete-li stoupat, je to dost frustrující zážitek.

Měníte-li vpředu plachty, máte stále plachtu ideálního profilu, jachta pluje lépe. Jsou tu ale i protivenství. S výměnou plachet je práce, na příď se nikomu nechce a na plachty musí být místo.

Je to ale jako se vším v životě. Je to něco za něco.

Refovací kosatka

Aby nebylo nutné vozit plachet tolik, může být kosatka vyrobena s refem. Představte si kosatku, která má klasický ref. Na předním lemu je trochu výše další karabina na uchycení, na zadním lemu je další oko na otěž. Mezi nimi mohou být otvory na refovací provázky, nebo může být možné plandající část plachty zapnout na zip.

Z kosatky, která není na rolfoku, pak můžete udělat plachtu, které je použitelná v širokém rozsahu větru. A stále má ideální profil, fungují špiónky a celkově je pěkná.

Velmi užitečné na menších jachtách.

3431
Na horu