Kotevní bóje na Kornatech
V areálu Národního parku Kornati probíhá instalace kotevních bójí. Do jara následujícího roku by se mělo jednat celkem o 224 bóje. V současné chvíli byly instalovány bóje do zátoky Vrulje.
Bóje budou instalovány v 19 zátokách na Kornatech. Část prostředků na instalaci bójí bylo použito z domácích zdrojů, část jsou evropské peníze.
Problémem kotvení je, že kotvy nekontrolovaně orají substrát, do kterého se snaží uchytit a ničí přírodní prostředí mořského dna. Ředitel NP Kornati Šime Ježina uvedl, že se nejedná o bóje uchycené na betonových blocích, ale o fixaci tzv Earth Anchor systémem. Jde o zavrtání kotev bójí přímo do skalního podkladu v zátokách. Tím dochází k minimálnímu tlaku na přírodní prostředí.
Díky novým bójím a zákazu kotvení mimo stanovená kotviště, bude zajištěna ochrana především luk mořské trávy Posidonia, kterou najdeme ve většině zátok na Kornatech a která kotvením velmi trpí. Je třeba si uvědomit, že v porostech Posidonie žije ve Středomoří 20 % vyskytujících se živočišných druhů.
Instalace bójí a zákaz kotvení také v budoucnu povedou k regulaci počtu návštěvníků na Kornatech, turistika by se od masové měla přesunout k trvale udržitelné. Rezervace bójí bude probíhat přes internet.
Nevýhodou pro nás jachtaře pak s největší pravděpodobností bude patřičné zdražení výletu na Kornati. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že jiná regulace počtu návštěvníků než finanční cestou je obvykle nefunkční.
Foto FZOEU
3273
Související články
Vjezd do Sali
Vjezd do Sali
O rozšiřování přístavu v Sali jsem již psali. Maximální dělka plavidel, kterým je dovoleno vplouvat, je 12 metrů, šířka je zastropována na 4 metrech.Taková je teorie. Dnes nám poslal informace z praxe Viktor Jurek. Protože na vplouvání turistů panuje všeobecný zájem, je uplatňována určitá tolerance...
Žralok! A učitelka…
Žralok! A učitelka…
ŽRALOK!!! V Tribunji. A hned vedle pláže. Objevil se tam ráno, kolem sedmé. Na pláži zrovna modelovala své tělo plavkyně. Šlo o učitelku výchovy ke zdraví a výtvarné výchovy na základní škole v Rousínově.
Jak se vyhnout nervózním pátečním frontám u benzínových pump
Jak se vyhnout nervózním pátečním frontám u benzínových pump
Pátek odpoledne benzínová pumpa v Biogradu před marínou. Při pohledu z dronu to vypadá, jako když se rojí včely. Houf lodí, který tepe životem, rozrůstá se a smrskává, krouží, přibližuje se, vzdaluje se a rozpadne se až s příchodem tmy. Nervózní závěr dovolené, desítky minut stresu, někdy i vzteku. Jak se tomu vyhnout?