Search
× Search
Krásný přístav Sveti Mihajlo
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet

Krásný přístav Sveti Mihajlo

Jedním z nejhezčích přístavů v Chorvatsku je staré kamenné molo Sveti Mihajlo pod vesnicí Lastovo. Ještě v šedesátých letech sloužilo jako přístaviště trajektu, který zásoboval ostrov.

Kamenné molo vzniklo v dobách monarchie na základě tvořeném skalním útesem ležícím nedaleko pobřeží. Krásná kamenická práce je tu stále. Na molu jsou rujny starého skladiště a mlýnu na olivový olej. Přes den přístav slouží jako koupaliště pro lidi z Lastova a připlouvají sem tu a tam turistické lodě z Korčuly. Přes noc je zde klid.

Tedy klid... Naposled, když jsem tam byl, otvíral bar v kamenném domku na kraji mola ve 2200 a zábava neznala večerku. Tedy, klid zde nebyl, ale i to mělo své kouzlo. Byla to taková hospoda na mýtince.

Molo Sveti Mihajlo je vhodné k stání pokud nefouká nebo vítr přichází od východu, přes jih, až po jihozápad. Severní větry zde nejsou pro stání vhodné, místo není příliš chráněné. U vnější části mola, před uskočením, je hloubka přes 3 metry. U vnitřní části hloubka klesá na 2 metry a postupně ještě níže. Při základní opatrnosti je možné se vyvázat i u vnitřní části mola. Při vyvazování je třeba improvizace. Na jedné straně starý jeřáb, na druhé pachole…

Voda v přístavu je krásně čistá. Dokud nepřipluje loď s turisty, je tu krásné koupání. Dokonce je zde možné potkat i delfíny, kteří někdy připlují až k pobřeží.

Toužíte-li po procházce, vyběhněte si nahoru do Lastova. Je to krásná stará vesnice, rozložená po kopcích jako amfiteátr, která rozhodně stojí za návštěvu. Najdete tam obchod, kavárnu, cukrárnu, bankomat, poštu, nějakou tu konobu. Žije to tam… A když tam budete, nezapomeňte se podívat po místních komínech. To je taková místní specialita...

Kdo má raději ještě větší výzvy, může vyrazit až na kopec Kaštel nad vesnicí, na kterém je meteorologická stanice.  Odtud budete mít nádhernou vyhlídku po okolním moři. Vydáte-li se na cestu v poledním parnu, celkem se spotíte.

4298
Na horu