Search
× Search
Lednice shora, nebo zboku?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Lednice shora, nebo zboku?

Shora plněné lednice na palubách jachet nejsou oblíbené širokou veřejností. Jde o propasti, ve kterých vše skončí až na samotném dně, v nechutně vazkém podzemním jezeře.

Shora plněné lednice mají výrazná negativa. Hlavní je jejich přehlednost, respektive nepřehlednost. Mají ale také výhody a nejsou zanedbatelné.

Výhody shora plněných lednic

Nic nemůže vypadnout

Ze shora plněné lednice vám nikdy nic nevypadne. Pokud tedy neuděláte s vaší jachtou kotrmelec.

Energetická úspornost

Shora plněná lednice je energeticky úspornější než lednice lednice plněná zboku. Důvody jsou jasné. Studený vzduch je těžší a nemá kam utéci ani tehdy, když lednici otevřete. Vzhledem k tomu, že zásoby energie jsou na jachtách omezené, je to velmi důležitý faktor.

Menší nároky na prostor

Shora plněnou lednici je možné umístit i v místech, která nejsou jinudy než shora přístupné. Vzhledem k omezenému prostoru na palubách jachet to je také důležitý faktor.

 

Nevýhody shora plněných lednic

Nepřehlednost

Hlavní nevýhodou je jejich nepřehlednost. Věci, které skončí na dně, nemusí jít o ty, které jste tam na začátku umístili, jsou na kratší či delší dobu (někdy navždy) odepsané. Dolů popadají i věci, které byly původně nahoře. Je to takový plný odpadkový koš, kterým dlouho klepete. Nakonec si vše najde své místo, které nemusí souhlasit s vaším původním úmyslem.

To je nepříjemné negativum, ale dá se s ním bojovat. Na majitelských lodích. Majitelé si nakoupí bedničky, které do lednice pasují. Takový ledničkový program. Obsah lednice je v bedničkách, které se vytahují a je tak možné se dostat relativně pohodlně i do spodní části propasti.

Kondenzace

Velmi nepříjemným faktem je kondenzace vody v lednici. Teplý a vlhký vzduch se dostane dovnitř, ochladí se, zkondenzuje a na spodku lednice se začne hromadit voda. V té vodě občas skončí něco z uskladněných potravin a postupně se tak běžné vody stává nechutná mazlavá tekutina.

Na některých lodích je na spodku lednice hadice na vyčerpání kondenzátu. Problém je, že odčerpávaná tekutina je živoucí organizmus, který se usadí v hadici a v čerpadle a žije si vlastním životem. Obvykle produkuje nežádoucí pachy. Hadici a čerpadlo těžko vymyjeme dočista.

 

Lednice plněné zboku

Tyto klasické lednice dokážou vyloudit na obličeji posádky úsměv. Než ji poprvé otevře v náklonu a ocitne se pod palbou vajíček, slaniny a plnotučné hořčice v klasickém plastovém kelímku. V jednom z náklonů je taková lednice neotvíratelná.

Nevýhody

Velké energetické ztráty

Představte si podobné chování jako doma v kuchyni. Huba jde šejdrem, vzpomenu si na lednici, otevřu a přemýšlím. Běžné chování. Toto udělá na jachtě 8 lidí několikrát za den a lednice nestíhá chladit. Všechen studený vzduch při každém otevření z lednice vyteče.

Špatný přístup v náklonu

Je-li lednice instalovaná bokem ke směru plavby, v jednom z náklonů je neotvíratelná z již zmiňovaných důvodů.

Jasné nároky na prostor

Lednice musí být instalována v místech, kde je zpředu přístupná. Tedy tam, kde mohou být skříňky či zásuvky. Nepomůže využít slepá místa.

 

Také tato lednice trpí za plavby setřásáním svého obsahu na hromady. V tomto směru se od shora plněné lednice liší jen málo.

Závěrem

Kdybych měl loď, tak bych navzdory výrazným chybám raději volil úspornější a bezpečnější shora plněnou ledničku. K čemu mi je ale takové přání, když paní domu má raději přehlednost?

 

3015
Na horu