Search
× Search
Létající Infiniti 53
Daniel Vodička
/ Kategorie: Novinky

Létající Infiniti 53

Nový návrh Farr Yacht Design bude po hladině létat. Alespoň to tak vypadá podle křídla, které vybíhá na závětrném boku z trupu. Toto křídlo je produktem firmy DSS (Dynamic Stability Systems) a najdeme ho například na Wild Oats XI, která osmkrát zvítězila v Rolex Sydney Hobart. DSS se vysouvá na závětrném boku z trupu ve vyšších rychlostech. Následně funguje jako křídlo od letadla, přizvedává závětrný bok z vody a zvyšuje tím stabilitu a s ní i výkon jachty. Ve slabém větru, kdy by byl odpor DSS příliš velký, je křídlo zasunuto do trupu.
Tolik v jednoduchosti k DSS a nyní se pojďme podívat, čím dalším bude zajímavá Infinity 53. Jachta bude dále vybavena naklápěcím kýlem a centrálně umístěným daggerboardem. Vzorem pro novinku je úspěšná Cookson 50, jachta s vynikajícím poměrem cena/výkon, která dokázala zvítězit snad v každé velké světové offshore regatě. Trup bude mít ve vodě minimální odpor. Infinity dokáže být velmi rychlá i ve slabém větru. Trup má přitom i tak vysokou statickou stabilitu, vyplývající z jeho tvaru. Pomáhá tomu i jeho ostré zalomení nad čarou ponoru po celé jeho délce. Nízké těžiště jachty je dáno hlubokým hi aspect kýlem s balastem, který tvoří 45 % z výtlaku celé jachty. Kýl bude možné naklápět až o 35°. O dynamickou stabilitu se postará DSS.
Jachta bude vyrobena z karbonového sendviče, výtlak se bude pohybovat těsně pod 7500 kg. Tvůrce DSS Briton Ward slibuje, že DSS zvýší výkony jachty (především na bočák) neuvěřitelných 15 – 20 %.

 

Parametry 

Celková délka  16,15 m
Délka na vodorysce 15,00 m
Šířka 4,40 m
Ponor 3,65 m
Výtlak 7 450 kg
Balast 3 390 kg
Naklonění kýlu  35°
Design Farr Yacht Design
Více www.infinitiyachts.com


2843
Na horu