Search
× Search
Levná komunikace a monitoring mimo GSM
Daniel Vodička

Levná komunikace a monitoring mimo GSM

Za dva týdny vyplují jachty z Kanárských ostrovů do Karibiku. Vydají se na pravidelnou cestu za zimním sluncem. Jak co nejekonomičtěji zajistit monitoring pohybu jachty a k tomu možnost komunikace s blízkými?

Garmin má pro tuto příležitost v nabídce zařízení inReach Explorer+, které splňuje výše zmíněné požadavky a k tomu nabízí ještě další užitečné funkce, které využijete nejen na palubě, ale i při výletech na souši.

Garmin InReach Explorer+ spojuje funkce satelitního komunikátoru, monitorovacího zařízení, GPS přístroje s mapovým plotterem a zařízení umožňujícího nouzové volání.

Využití


Monitoring

Image
Monitoring polohy na internetu. všechny polohy jsou přenášeny přes satelitní komunikační síť Iridium.
Najde svoje uplatněnní tam, kde se vydáváme mimo dosah GSM signálu. To nejsou jen místa uprostřed Atlantiku. I na Jadranu se stačí vzdálit 10 mil od pobřeží a mobilní telefon postrádá smysl. Na internetu je možné sledovat aktuální pozice lodi a její posun vpřed. V případě chaotických pohybů lodě na mapě je možné jachtu pomocí InReach kontaktovat a dotázat se na na příčiny nezvyklého chování. Zároveň InReach poslouží jako záložní GPS navigace s mapovým plotterem, která vydrží 100 hodin souvisle sledovat a udávat polohu přístroje, nebo až 30 dnů poběží v úsporném režimu.


Monitoring polohy však může být užitečný i mimo loď. Při výletech do vnitrozemí neznámých ostrovů, při šplhání po horách, nebo jiných adrenalinových zážitcích, je vhodné, aby vaši blízcí věděli, jestli jste v pořádku. A nejde jen o blízké doma, ale také o zbytek posádky na lodi. Ti všichni mají možnost prostřednictvím internetu sledovat vaši polohu a v případě nesnází přispěchat na pomoc. A to i v případě, že se pohybujete mimo dosah pokrytí GSM.

GPS
V době čím dál tím větší závislosti na elektronické navigaci, je dobré mít k dispozici zálohu pro případ, že ostatní lodní přístroje zklamou. Ruční GPS je nezávislá na lodních navigačních rystémech, je proto jako záloha velmi vhodná. Navíc ve srovnání s mobilním telefonem, který je jako záloha také použitelný, vydrží pracovat mnohonásobně déle a je odolnější.

Ruční navigační GPS s mapovým plotterem se navíc bude hodit při výletech mimo loď.

Komunikace

Foto Pavel Najvar

Foto Pavel Najvar

Komunikace je jednodušší po spojení s mobilním telefonem, na kterém se zprávy píšou rychleji.
Garmin InReach Explorer+ komunikuje přes satelitní síť Iridium. Díky tomu pokrývá 100 % zemského povrchu. Umožňuje obousměrnou komunikaci pomocí krátkých SMS zpráv. Zprávy je možné mít předdefinované v přístroji, nebo je můžeme psát jak na samotném InReach (trochu zdlouhavé), nebo po připojení k mobilnímu telefonu přímo na svém mobilu.
Ceny za komunikační balíčky najdete zde.
Součástí komunikace jsou i vyžádané předpovědi počasí. Může jít o předpovědi pro oblasti souše, nebo o předpovědi námořní. U námořních předpovědí se počítá s jejich vyžádáním až ve větší vzdálenosti od pobřeží, v oblasti bez pokrytí GSM signálu.


Nouzové volání
S bezpečnostními prostředky jako je nouzové volání se to má podobně, jako s bezpečnostními pásy v automobilu. Nejspíše si je celý život nasazujeme zbytečně. Pokud však jsou jednou třeba, zachrání život.
U přístroje Garmin InReach Explorer+ využijeme nouzové volání obvykle jinde než na lodi, kde máme k dispozici nouzovou radioboji EPIRB. Tlačítko SOS se pro nás stane tlačítkem poslední záchrany spíše při výletech v okolí lodě. Stačí si vymknout kotník při výletě v horách karibského ostrova a důležitost tlačítka SOS poznáme na vlastní kůži.

Garmin InReach Explorer+ je vynikající pro monitoring polohy a pro chvíle nouze. Komunikační schopnosti přístroje ocení především ti stručnější. Ohromným kladem přístroje je možnost jeho využívání i mimo palubu lodi. Zvlášť v dnešním nejistém světě jde o funkci, která přinese klid oběma stranám komunikační linie.


Zde najdete ceny komunikačních balíčků.
6419
Na horu