Marina Tribunj změnila majitele
Marina v chorvatském městečku Tribunj nedaleko Vodice změnila majitele. Původně se jednalo o jednu z prvních marín, která nepatřila chorvatské firmě, nyní je po změně v tureckých rukou.
Marína Tribunj byla dokončena v roce 2003. Byla jednou z prvních chorvatských marín, které nebyly v domácích rukou. Majitelem maríny se stala maďarská firma. Zajímavé je, že do té doby Chorvaté cizí peníze do svých marín nepouštěli.
V roce 2002 chorvatský parlament odhlasoval zákon o privatizaci ropného koncernu INA do rukou maďarského MOLu. A shodou okolností to byla zrovna maďarská firma, které se podařilo chorvatský monopol v marínách na východním pobřeží Jadranu prolomit. Maďarské prsty v chorvatském hospodářství byly tehdy hodně dlouhé…
V roce 2010 pak za přijímání úplatku mimo jiné při privatizaci firmy INA byl obviněn chorvatský premiér Ivo Sanader a o dva roky později byl také odsouzen. Jestli to souvisí i s marínami, nevíme, ale Sanader si nechal za privatizace platit a spolu s lidmi kolem sebe si přišel na 9 mld EUR. Nějaká ta marína se v tom mohla ztratit.
Až do nedávna patřila marína Tribunj maďarské firmě Adriatiq. Nyní se stala součástí tureckého kolosu D-marin, kterému již v Chorvatsku patří maríny Borik, Sukošan a Mandalina v Šibeniku. V Černé Hoře je to Portonovi, v Řecku Gouvia, Lefkas a Zea, v Turecku Didim, Göcek a Turgutreis a konečně ve Spojených arabských emirátech Al Seef, Business Bay, Dubai Harbour a Jaddaf Waterfront.
1964
Související články
Bude na Drveniku marína pro 250 jachet?
Bude na Drveniku marína pro 250 jachet?
Přístav na ostrově Veli Drvenik zřejmě znáte. V plánu je marína pro 250 jachet. To je jistě dobré pro státní kasu! Místním se to nelíbí... Představa, že přijdou o zátoku, kde se koupají, či chytají v zimě ryby, je nenaplňuje. Kdo v souboji mamonu s ospalou touhou po klidu a zachování statu quo zvítězí?
Slovenský politik chce investovat v Chorvatsku
Slovenský politik chce investovat v Chorvatsku
Sućuraj je malebný přístav na východním cípu Hvaru. V plánu je zde výstavba maríny pro 250 jachet. Ve výběrovém řízení se angažoval firma patřící bývalému slovenskému ministru hospodářství.
Druhý pokus s hydroplány v Chorvatsku
Druhý pokus s hydroplány v Chorvatsku
Firma ACI, která vlastní v Chorvatsku dvě desítky marín, vážně pokukuje po menší flotile hydroplánů. V plánu je vytvoření pavučiny letů po chorvatských ostrovech a marínách. Jedná se o byznys, na kterém si již jedna společnost vylámala zuby.