Search
× Search
Meteorologické rekordy
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí

Meteorologické rekordy

Rok 2020 za sebou zavřel v severním Pacifiku dveře s hlasitým prásknutím. Na Silvestra zasáhla Aleuty bouře. Tlak vzduchu se v jejím středu propadl až na rekordních 921 hPa!

Jednalo se o absolutní rekord pro severní Pacifik, Aljašku a Beringovo moře. Tato oblast je na silné bouře zvyklá. Setkává se zde extrémně chladný vzduch ze Sibiře s teplou a vlhkou vzduchovou masou, která přichází od jihu z Pacifiku. K tomu se přidá fičící jet stream ve vyšších vrstvách atmosféry, který kvapí k východu rychlostí kolem 400 km/h. To je výbušná kombinace, která umí vytvářet rekordy.

A jeden světový rekord...

Nešlo o jediný rekord konce roku. O den dříve naměřili meteorologové v nedalekém Mongolsku (nedalekém myslím 2500 NM vzdáleném) tlak 1094,3 hPa. Jedná se o absolutní světový rekord, nejvyšší tlak kdy naměřený. Rekordní stanicí je mongolská Tsetsen-Uul, která se zapsala do historie již minulým rekordem 1089,4, který byl změřen 30. prosince 2004.

Podle nepotvrzených zpráv se jednalo o tak vysoký tlak, že v oblasti popraskalo několik stovek klasických žárovek se žhavícím vláknem a nastala na několik hodin téměř absolutní tma.

2502
Na horu