Search
× Search
Miliarda kun do zátoky na Šoltě
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Miliarda kun do zátoky na Šoltě

O tom, že krásné pobřeží chorvatských ostrovů nezůstane ušetřeno výstavby, bylo jasno už mnoho let. Dlouho byl klid, pomineme-li z celkového pohledu nevelkou výstavbu místních. Nyní to ale vypadá, že se do toho konečně napřely ty správné síly, které mají páky na nejvyšších místech. První obětí bude zátoka Livka na Šoltě.

Zátoka Livka leží na jihovýchodě Šolty u Splitských vrat. Často je využívaná jachtaři, kteří volně kotví v zátoce chráněné před převládajícím severozápadním větrem. Tato anarchie ale brzy skončí, protože na místě vyroste luxusní hotýlek s pěticí hvězdiček na cedulce vedle vchodu. 29 vil a 23 bungalovů pro namlsanou klientelu.

Projekt vzal pod svá křídla ministr hospodářství a kope za něj, jako by byl jeho vlastní. Na návrh ministra vláda prohlásila výstavbu v zátoce strategickým investičním projektem Chorvatska. V první fázi do něj chce privátní investor nasypat půl miliardy kun, celkově to bude dvojnásobek. Ministr hospodářství slibuje vytvoření 250 pracovních míst.Stavba by mohla začít tuto zimu, dokončeno by mělo být v roce 2023.

K tomu bychom chtěli jen dodat, že v Dalmácii je situace s pracovními místy podobná jako u nás. Místa jsou, lidi se nedostává. Podobný projekt tedy bude muset sáhnout po zaměstnancích někam do ciziny. Navíc lidé z Bosny pracují za polovinu, co místní… Ostrované tak budou mít z celé investiční priority jen těžkou technikou zničené silnice.

Vytisknout
2491
Na horu