Search
× Search
Mohu s touto jachtou plout?
Daniel Vodička

Mohu s touto jachtou plout?

Čtenář Matej Béreš se na nás obrátil s otázkou, která se týká stavby domácí stavby jachty. Na odpověď jsme se zeptali Oldy Straky.

Olda Straka je náš největší odborník na registraci jachet, na jejich technický stav a samozřejmě na školení jachtařů.

Otázka

S veľkým potešením u Vás čítam články, ktoré odpovedajú na otázky čitateľov. Jednu takú otázku mám aj ja: Ako je možné legislatívne riešiť plavbu na Jadrane a na vnútrozemských vodných cestách na doma postavenej jachte? Mám na mysli napr. Pocket Ship od CLC Boats. Je nutná registrácia? Ako vyriešiť poistenie? Kde sa na takejto jachte vlastne môžem plaviť?


Odpověď
Upozorňuji, že níže uvedené se týká předpisů v České republice. Jachta, která i s posádkou má menší výtlak než 1000 kg, plocha plachet je menší než 12 m2 a motor má menší výkon než 5 hp, není malým plavidlem, proto se nemusí v ČR registrovat. Na našich vodách tedy může plout bez registrace.


My dodáváme odpověď na další část dotazu. V tuto chvíli nevíme, co je třeba pro tuto jachtu pro plavbu na Jadranu. I když u nás není třeba registrace, je možné, že Chorvaté by nějaký papír požadovali. To však musíme zjistit a na tuto odpověď bude třeba si počkat.

Co se týče pojištění, pojišťovna zřejmě jachtu bez registrace a bez jakýchkoli papírů nepojistí.

Jachtu postavenou doma, o které mluvíte, by bylo zřejmě možné v ČR registrovat. Protože však jde o domácí stavbu, nebude to snadné a v případě registrace pod MDČR by musela projít schválením českým Lloydem, což by bylo nechutně nákladné.
5488
Na horu