Mohu se vykoupat na kotevní bóji?
Dostali jsme dotaz od našeho pravidelného čtenáře, který se týkal krátkodobého zastavení na kotevní bóji v Chorvatsku. Chtěl se zastavit, vykoupat a plout dál. Krátká koupačka ho vyšla na 150 kun. Je takový požadavek oprávněný?
Dobrý den, přečetl jsem si článek o „pomorsko dobro“. Mám dotaz, před 14 dny jsme se dopoledne zastavili v zátoce Zaklopica na jihovýchodě Pašmanu. Vždy se tam zastavujeme na krátké koupání. Nikdy nebyl žádný problém, vždy jsme se vyvázali na bojku a po hodině koupání jsme pokračovali v plavbě.
Letos poprvé jsem byl zastaven hned při ústí zátoky malým člunem. Borec se ptal, co tu budeme dělat. Slušně jsem mu řekl, že se chceme jen vykoupat a pak budeme pokračovat dále. Suše oznámil,
koupání = 150 kuna. Má žena se snažila nazlobeně něco vykomunikovat, nicméně marně. Nakonec jsem si řekl, že jsme tu hosté, nebudeme prudit, zaplatili jsme 150 kuna a šli se koupat. Borce jsem několikrát požádal, ať nám vystaví doklad za koupání a on mě ujistil, že to není problém a že ho doveze. K nám už samozřejmě nepřijel, jen pokračoval ve vybírání svého poplatku u dalších lodí. Vykoupali jsme se a pokračovali dále.
Jak řešit podobnou situaci obecně? Vztahuje se na toto „pomorsko dobro“? Co když se nevyvážu na bójce, ale hodím kotvu? Pořád se snažíme chovat jako hosté a maximálně zdvořile a slušně, ale tohle se mi už zdá docela za hranou.
F.K.
Odpověď LN
Váš dotaz je zajímavý. Na vše nemáme odpovědi, ale zkusíme alespoň něco.
Majitel kotevních bójí musí nejprve požádat stát o koncesi na pomorsko dobro. Po udělení koncese (která má přesně vymezené rozměry) může instalovat bóje a vybírat za ně. V místě koncese není možné kotvit (mezi bójemi a v jejich blízkosti, nepamatuji si přesně ale může se jednat i o tak absurdní vzdálenost, jako je 200 m).
Jestli je nějaká doba, po kterou je možné stát na bóji bezplatně, to nevím. Selský rozum mi říká, že je to věcí majitele bójí, který určuje pravidla. Obvykle majitelé takto striktní nejsou a je možné se s nimi slušně domluvit. Zjevně jsou ale i tací, jejichž touha po množení kun přesahuje běžné standardy.
Osobně si myslím, že nejjednodušším řešením situace je zakotvit na koupání jinde. Sám bych to tak udělal, neplatil bych. Platit za koupání mi přijde přehnané.
Je tu ale ještě otázka nevydaného účtu za stání. Účet vydat musí. A nevydal… To znamená, že minimálně na toto by bylo možné si stěžovat úřadům. I když by mě jeho chování rozčílilo, s největší pravděpodobností bych to neudělal. Doma mě učili, že žalovat se nemá.
Adekvátní u nás
Přirovnal bych to k situaci u nás, kdy člověk přijede někam na koupání, ale jediná možnost zaparkování je na placeném parkovišti (také častý jev).
Foto Pavel Nesvadba
3813
Související články
Vjezd do Sali
Vjezd do Sali
O rozšiřování přístavu v Sali jsem již psali. Maximální dělka plavidel, kterým je dovoleno vplouvat, je 12 metrů, šířka je zastropována na 4 metrech.Taková je teorie. Dnes nám poslal informace z praxe Viktor Jurek. Protože na vplouvání turistů panuje všeobecný zájem, je uplatňována určitá tolerance...
Žralok! A učitelka…
Žralok! A učitelka…
ŽRALOK!!! V Tribunji. A hned vedle pláže. Objevil se tam ráno, kolem sedmé. Na pláži zrovna modelovala své tělo plavkyně. Šlo o učitelku výchovy ke zdraví a výtvarné výchovy na základní škole v Rousínově.
Jak se vyhnout nervózním pátečním frontám u benzínových pump
Jak se vyhnout nervózním pátečním frontám u benzínových pump
Pátek odpoledne benzínová pumpa v Biogradu před marínou. Při pohledu z dronu to vypadá, jako když se rojí včely. Houf lodí, který tepe životem, rozrůstá se a smrskává, krouží, přibližuje se, vzdaluje se a rozpadne se až s příchodem tmy. Nervózní závěr dovolené, desítky minut stresu, někdy i vzteku. Jak se tomu vyhnout?