Search
× Search
Mrazák, pračka, klimatizace… Ano nebo ne?
Daniel Vodička

Mrazák, pračka, klimatizace… Ano nebo ne?

Čím vším chcete vybavit svoji jachtu? Soupis EXTRAS zabere při koupi mnoho stránek. Položili jste si někdy otázku, jestli to udělá váš život na palubě příjemnější a klidnější?

S mírnou nadsázkou je možné říci, že na palubě jachty můžete mít vše, co máte doma. Otázka však zní, jestli je dobré toto vše na palubě mít.

Elektrická energie

Všechny hračky na palubě jsou žrouty elektrické energie. Můžete mít všechno, ale počítejte s tím, že na to musíte dimenzovat baterie na palubě. To zaprvé něco stojí, za druhé něco váží, zatřetí je třeba místo na baterie a za čtvrté to dělá celý systém složitější, a tedy i zranitelnější. I když máte baterií dostatek, počítejte s tím, že je bude třeba déle dobíjet. Motor lodi bude muset běžet déle, nebo bude dokonce třeba mít na palubě generátor.


Spolehlivost
Víte, jaká značka jachty je nejspolehlivější? Skandinávci, slyším odpověď. Chyba. Nejspolehlivější je loď, která je nejjednodušší. Cokoli je na palubě navíc, je zdrojem možných potíží. S trochou nadsázky můžeme říci, že nejspolehlivější je plachetnice bez motoru, bez kuchyně, bez toalety… Ano, vím! Kdo by takovou jachtu chtěl?

Otrok techniky

V předešlém odstavci jsme mluvili o jednom extrému. Teď si řekneme jiný. Třináct metrů dlouhá jachta bude dnes nejspíše vybavena motorem, kotevním vrátkem, příďovým propelerem, 2 – 4 toaletami, lednicí, mrazákem, vařičem s troubou, zásuvkami na 12 V a 220 V po celé lodi. Možná bude mít navíc televizi, mikrovlnku, klimatizaci, pračku, myčku na nádobí, elektrické vinšny… Samotný výčet už vypadá hrozivě, ne?

Technika by vám měla sloužit. Doma to tak je. Tady jsme ale na lodi. prostředí je agresivní a vše, co se může pokazit, se pokazí. Co pak děláte vy? Místo příjemné plavby sháníte servisáky. Na jihu. Máte s nimi nervy. Jsou nespolehliví, nedochvilní, někdy nešikovní a vždycky drazí.
Zamyslete se nad tím, jestli slouží technika vám, nebo vy jí.

Co vše potřebuji?

Zkuste se předtím, než zaškrtáte seznam svých přání shora dolů, zamyslet nad tím, co je pro vás na palubě nezbytně nutné. Neutrácejte za zbytečnosti. Možná vám bude něco na palubě zpočátku chybět, ale zvyknete si. A nebudete mít starosti. Toho si sice jen tak nevšimnete, protože neexistence čehokoli je těžko prokazatelná, ale možná, až vám budou vaši sousedé v maríně vyprávět, co všechno museli nechat opravit, si uvědomíte, že tyto starosti nemáte.


Potřebuji toto?
Klimatizace

Běží jen na 220 V. Je drahá a nespolehlivá. Zabírá úložné prostory v podpalubí. Jak ji budu používat? Budu v horkých dnech sedět v uzavřeném podpalubí a užívat si chládek? To ne, řeknete. Chceme chlad v noci, na spaní. Na to jsou dvě rady. První říká, abyste si zvykli. Pokud si zvyknout nechcete, kupte si malé elektrické ventilátory do kajut. Jsou levné, jednoduché, spolehlivé a mají malou spotřebu.

Mrazák
Žrout elektrické energie. Položte si otázku, kde plujete a jak často jste v přístavu. Jste-li v přístavu, a tedy i v obchodě, jednou za dva až tři dny, můžete si kdykoli nakoupit. Potřebujete tedy mrazák?

Čtyři toalety
Každá toaleta je zdrojem problémů. Jsou to díry v trupu, seacocky, pumpy na toaletách, fekální tanky. Nestačily by na palubě jen dvě toalety? Nebo na menší lodi jen jedna?

Televize
Jedete se na loď nudit u televize? Nebo je lepší si odpočinout, vysadit a místo tupého sledování předkládaných programů se podívat po přírodě kolem?

Elektrické vinšny

Elektrická vinšna je vynikající pomocník. Zatočení klikou vám ale nic neudělá. Naopak, pravidelný tělocvik zlepšuje vaší kondici.

Pračka
Jak často potřebujete vyprat na lodi prádlo? Nebylo by řešením, hodit ho do prádelny?

Takto si můžete probrat vše, co by mohlo na palubě být. Mohlo, ale nemuselo. Můžete to brát tak, že co na palubě nebudete mít, to se nepokazí.

4750
Na horu