Search
× Search
Na Mauriciu hrozí ekologická katastrofa
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Na Mauriciu hrozí ekologická katastrofa

25. července najela na korálový útes u břehu ostrova Mauricius ze zatím neznámých příčin 300 metrů dlouhá nákladní loď MV Wakashio a ztroskotala. V posledních dnech začalo z nádrží vraku unikat palivo.

25. července se blížila k ostrovu Mauricius 300 metrů dlouhá nákladní loď MV Wakashio, která bez nákladu směřovala z Číny do Brazílie. Mířila přímo na ostrov. 11,5 míle před nehodou se s můstkem lodi poprvé snažila spojit ostrovní pobřežní stráž, která chtěla upozornit na hrozící nebezpečí. Nikdo však na výzvy nereagoval. Kapitán lodi se ozval až ve chvíli ztroskotání a mluvil o technické závadě, která způsobila ztrátu kontroly nad plavidlem. Nebyl však vyslán žádný nouzový signál…

V posledních dnech začalo z lodi unikat palivo. Trup lodi začíná podléhat rozmarům počasí. Na palubě je celkem 3894 tun paliva, dále 207 tun nafty a 90 tun mazacího oleje.

Na místo byli povoláni experti firmy SMIT Salvage. V blízkosti vraku se pohybují dva remorkéry. Posádka lodě byla postupně evakuována. Nejprve bylo rozhodnuto ponechat na místě polovinu členů posádky, ale i ti již byli evakuováni.

Unikající palivo se již dostalo do laguny obklopující ostrov. Místní orgány mají velké obavy především o nedaleký Blue Bay Marine Park.

 

29849
Na horu