Nákladní plachetnice s vínem a kakaem
Francouzská nákladní plachetnice Grain de Sail má za sebou první plavbu s vínem do New Yorku a s kakaem z Dominikánské republiky do přístavu Saint-Nazaire ve Francii. Celkově plavba trvala 4 měsíce.
Grain de Sail je hliníková plachetnice, která byla navržena a vyrobena pro přepravu nákladu. Je skoro 25 metrů dlouhá, škunerové oplachtění a je schopna přepravit náklad do hmotnosti 35 tun. Může vézt 1500 beden vína, každá bedna po 12 lahvích. Předpoklady jsou, že se na plavbu přes Atlantik vydá dvakrát do roku. Malý dieselový motor je určen jen pro manévrování v přístavech. Posádku nákladní plachetnice tvoří 4 jachtaři.
Zdroj mapy.cz
Trasa plavby
Na první cestu přes Atlantik do New Yorku se vydalo 15 000 láhví francouzského organického vína. Plavba do New Yorku trvala 4 týdny. Z New Yorku vedla cesta do Dominikánské republiky pro náklad kakaa, kterého bylo naloženo 33 tun. Na další plavbu z Bretaně se plachetnice chystá v dubnu.
Podpalubí plachetnice je izolováno pěnovým nástřikem, který zajistí, že víno nebude znehodnoceno výkyvy počasí. Spotřeba elektrické energie na palubě je pokryta větrnými turbínami, solárními panely a hydrogenerátory.
Více informací najdete zde.
Titulní foto Matthieu Riou
1917
Související články
Francouzi pokročili s gigantickou plachtou Solid Sail
Francouzi pokročili s gigantickou plachtou Solid Sail
Výška 83 metrů, plocha 1200 m². To jsou parametry pevné plachty Solid Sail francouzské loděnice Chantiers de l´Atlantique, od níž si inženýři slibují velké věci.
Znovu plachty na nákladní lodě
Znovu plachty na nákladní lodě
Norská firma Yara Marine Technologies ve spolupráci s britskou BAR Technologies připravují návrat plachet na paluby nákladních lodí. Nabízejí řešení, které sníží spotřebu paliva až o 30 %.
Návrat plachetnic na světové oceány
Návrat plachetnic na světové oceány
Námořní doprava znovu objevuje vítr. Vrátí se nákladní lodě po necelých dvou stoletích uhlí a ropy tam, kde byly od chvíle, kdy člověk vyplul na moře? Nové a nové zprávy nasvědčují, že alespoň částečně tomu tak bude. Vítr bude pomocníkem na oceánech.