Search
× Search
Navpaktos
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet

Navpaktos

Korintský záliv není jachtaři často vyhledáván, ale navzdory tomu, nebo možná právě proto, nabízí mnohá zajímavá místa. Středověký přístav Navpaktos je jedním z mála, který je dodnes dochovaný v původním stavu.

O některých zajímavých místech v Korintském zálivu jsme již psali. Antické Delfy a přístav Galaxidi jsme již zmínili. Při plavbě do Galaxid z Jónského moře se  můžete zastavit ve středověkém přístavu Navpaktos. Dříve se jmenoval Lepanto. Podle tohoto přístavu se jmenovala veliká námořní bitva, ve které v roce 1571 porazilo loďstvo Svaté ligy hlavní flotilu Osmanské říše.

Přístav Navpaktos je stále oním opevněným přístavem z doby slavné bitvy. Do pobřeží zasazená laguna je opevněna hradbami, které chrání úzký vjezd. Přístav je dnes lemován kavárnami a restauracemi, ve kterých najdete mimo hlavní sezónu především domorodce. Frappé a cigáro.

Uvnitř přístavu je místa jen velmi málo a vjezd je jen pro statečnější. Méně odvážní se mohou vyvázat u plovoucího mola u pláže. Od mola projdete jen brankou v hradbách a jste v centru. Místo ale není příliš chráněné. Při troše opatrnosti je možné zde stát.  Další možností je stání na kotvě před městem. Znovu je třeba zvážit počasí, místo není chráněné.

Město má dlouhou historii sahající až do Antiky. Od středověku několikrát změnilo majitele. Do 15. století patřilo pod Benátky, 1499 ho dobili Osmané.  Benátčané nad ním znopvu získali kontrolu v letech 1687 – 1699. Pod nadvládou Turků pak bylo až do roku 1829, kdy se Řecko od Osmanské říše osvobodilo.

Přístav je v samotném centru města. Ruch v okolních ulicích je pro řecká města charakteristický. Trochu chaos, nad pravidly a předpisy vítězí zdravý rozum.

Na vrchu nad městem je pro zvědavé k dispozici benátská pevnost, ze které je výhled na město samotné a velkou část Korintského zálivu.

 

3310
Na horu