Search
× Search
Nebezpečí na zemi, ve vodě i ve vzduchu
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet, Zajímavosti

Nebezpečí na zemi, ve vodě i ve vzduchu

Již druhým dnem jsou média plná hlášení o exodu turistů z koronavirem prolezlého Chorvatska. Nebezpečí číhá v bludišti uliček prastarých přístavních městeček a zjevně i na (možná dokonce i pod) mořské hladině, jak je vidět na snímku z Hvaru.

Hrůza z nákazy je všudypřítomná. Strach živí politici, po senzaci lačnící média i lidé samotní, kteří z nedostatku jiných starostí vidí krvelačného vira (nebo jejich armádu) na zemi, ve vzduchu a jak je vidět na snímku, tak i ve vodě.

Nechci banalizovat nemoc, se kterou ve světě zemřelo již více než 800 000 lidí. Číslo je sice jen číslo, ale s ním jsou spojeny miliony lidských osudů, miliony konkrétních tragédií. Chtěl bych jen umenšit paniku, která vyvolává zkraty v jednání, stádní pudy a pocity, že na domácím písečku jsem proti nebezpečí chráněný. Věřit tomu, že v ranním autobuse MHD jsem v ČR ve větším bezpečí, než na lodi v Chorvatsku či Řecku, je stejně naivní, jako věřit premiérovi, že byl zděšen, když zdravotní ministerstvo zavedlo před týdnem roušky od září.

Na jachtě (v Řecku, Chorvatsku i kdovíkde jinde) je našinec v bezpečí. Je to karanténa svého druhu. Pokud jachting neprokládáte návštěvou diskotéky. Dojedete-li do Chorvatska vozem, vezete si s sebou nejen zásoby na palubu, ale také své zdraví a nemoci. V charterové společnosti mají pracanti roušky, v kanceláři je plexisklo. Tam toho moc nechytnete. Také v obchodech jsou hadry na ústech povinné. V restauracích sedíte venku na čerstvém vzduchu. A obsluha by měla mít již zmíněné náhubky. Netýká se to sice ostrovních restaurací, které na to z velké míry pečou, ale jak jsem již řekl, sedíte venku a s personálem se nemuckáte.

Na kotvě virus nejspíše nechytnete. Na kotevní bóji je samozřejmě jistá šance, že se s ní před vámi mazlil bacilonosič z čínského Wuchanu. Není ale velká. Podobně jste na tom při stání na mooringu u nábřeží, pokud jste stateční a do civilizace se odvážíte…

Jachting je zkrátka bezpečným sportem. I v době (nebo právě v době) morové rány. Bojíte-li se tedy cesty na loď, zkuste se na to podívat méně panickou optikou. Jachting se již z podstaty věci jeví jako bezpečný. 

Roušky si vemte s sebou. Budete je potřebovat například v obchodech. Ve vodě je ale lepší roušku vyměnit za šnorchl. Pod hladinou se s ním lépe dýchá.

A zdá-li se vám, že nebezpečí je i na vodě přítomno, potom vězte, že celý život je nebezpečný. Již od chvíle početí. Stoprocentně jistá je jen smrt. 

6809
Na horu