Search
× Search
Nehoda u Vinišće
Radek Dvořák
/ Kategorie: Zajímavosti

Nehoda u Vinišće

Tento příspěvek o nehodě turistické lodě u Vinišće nedaleko ostrova Drvenik v Chorvatsku nám zaslal náš čtenář Radek Dvořák.

Moře dokáže být návykové a velmi fascinující. Vždy však platí, že bychom k němu neměli ztrácet respekt.

Ve čtvrtek 18. 7. jsme proplouvali s posádkou z Mariny směrem na Zlarin. Všichni byli spokojení s tím, jaká je to na moři pohoda. Ona je, samozřejmě, ale člověk musí dodržovat určitá pravidla.

Výrazně nám to připomněla příď potopené lodi trčící nad hladinou moře u ostrůvku Vinišće. Neznáme přesné okolnosti nehody. Vrak byl v bezprostřední blízkosti ostrova. Nehoda byla jistě nová, protože kolem pracovali na záchraně lodi plavidla ze stejnojmenné vesnice Vinišće.

Na základě této nehody bych chtěl připomenout, že je více než vhodné obeplouvat ostrovy v dostatečné vzdálenosti nejen kvůli mělké vodě, ale také kvůli možné přítomnosti potápěčů, spearfisherů nebo koupajících se rekreantů. Vždy je lepší udělat oblouk větší a pojistit si klid.

Přeji všem mnoho šťastně naplutých námořních mil, vítr v zádech a sůl ve tváři.

Radek Dvořák

Co se skutečně stalo

K nehodě došlo 17. července kolem páté hodiny odpolední. MRCC Rijeka bylo informováno v 1725 plachetnicí Dalecarlia.

Na místo nehody turistické lodě ihned vypluly lodě policie a kapitanátu z Trogiru a Milny. 16 turistů a dva členy posádky se podařilo zachránit, nikdo z trosečníků nepotřeboval žádnou lékařskou pomoc. Kapitán turistické lodě však bude pokutován, protože na palubě bylo 16 turistů, tedy o 6 více než je povolených 10.

Podle kapitána lodě začala znenadání pronikat do podpalubí voda a loď se začala rychle potápět. Kapitán nařídil všem na palubě záchranné vesty a zamířil k ostrůvku Vinišće, aby zabránil potopení lodě. Tam se podařilo evakuovat celou posádku. Při následné kontrole policie viděla, že kapitán má platnou licenci a nebyl pod vlivem alkoholu.

4903
Na horu