Search
× Search
Nehody v turistickém ráji
Daniel Vodička

Nehody v turistickém ráji

Chorvatsko se stalo v důsledku mezinárodní situace posledních dvou let turistickým rájem. Mnoho turistů také znamená mnoho nehod. Stačí, aby zafoukal vítr.

Jadran není jako Slapy, jak si někteří myslí. Když přijde bouřka nebo zafouká bóra, bojují mnozí o život. To je i případ posledních dnů. Pomorska policija měla v Chorvatsku napilno.
Před dvěma dny kolem osmé večerní zachraňovala policie a loď kapitanátu 16 osob ze 4 šlapadel nedaleko splitského přístavu. Na linku 112 zavolal šestnáctiletý šlapadlář poté, co celá skupinka zjistila, že v bóře nepatří šlapadlo mezi bezpečné dopravní prostředky. Všechny se podařilo zachránit, čtyři šlapadla však byla odnesena bórou do noci. Ve vlnách se je nepodařilo zachránit.

Dnes ráno v 0130 začalo v Makarské pátrání po romantické dvojici, která se vydala na šlapadle na moře. Ve 0250 byli nalezeni 0,8 mil západně od Makarské. Šlapadlo zachráněno a odtaženo, dvojice skončila na policii.

Další šlapadlisté byli zachraňováni na Istrii nedaleko Poreče. Na moře vypluli v 0340 a po nějaké době se převrhli. Asi šlapadlo ztratilo rovnováhu. Dva doplavali na břeh, dva ne. Po těch se úspěšně pátralo.

Včera probíhalo také pátrání po dvou kajakářích nedaleko Unije. Bóra byla i na statné pádlaře příliš. Po více než třech hodinách byli nalezeni na moři a zachráněni. Jeden prochladlý na kost skončil ve špitálu.

O tragické nehodě českého gumáku mezi Korčulou a Pelješacem pravděpodobně víte. Pětimetrový gumák s 75 HP motorem se srazil s 10 m dlouhou chorvatskou jachtou s motorem o výkonu 140 HP. K nehodě došlo v 2237 a podle svědků byly obě lodě osvětleny. Český občan, Skipper gumáku, byl po nehodě nezvěstný. Včera již chorvatští záchranáři jeho tělo našli… Výsledky vyšetřování nehody zatím nejsou známy. Co je důležité pro ostatní, nepodceňujte osvětlení lodí a člunů a berte navíc v úvahu, že na světelném pozadí může být druhá loď snadno přehlédnuta. Proto vozte s sebou navíc silnou baterku, abyste na svoji polohu byli schopni upozornit.

Z nehod starších jen jednu, která by měla být poučením jak pro všechny skippery motoráků, tak pro plavce.
K nehodě došlo nedaleko přístavu Mali Lošinj. Plavec se z Lošinje vydal na ostrůvek Zabadorski vzdálený 150 metrů. I když je v Chorvatsku povoleno plout rychleji než 12 uzlů až 300 m od pobřeží, přesto byl přejet a těžce zraněn motorovým člunem.

S motorovými čluny jezděte ve skluzu až 300 m od pobřeží. Nikoli blíže. Přehlédnout plavce není problém a v případě nehody ve vysoké rychlosti je vaše vinna nezpochybnitelná.

Poučení pro plavce. Pokud můžete, plavte jen podél břehu, kde jste v bezpečí.
6716
Na horu