Search
× Search
Nejlepší bluewater jachty
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Nejlepší bluewater jachty

Anglický časopis Yachting World vybral 43 nejlepších jachet pro bluewater jachting. My se v prvním dílu podíváme na ty, které byly vybrány kvůli komfortu, který poskytují.

Foto Amel

Foto Amel

Amel 55
Amel 55

Majitelé jachet Amel na ně nedají dopustit. Stále jde o oplachtění typu ketch, jako u starších Super Maramu. Jachty Amel mají svá specifika. Oblíbený je zejména výborně krytý kokpit. Ze strany bezpečnosti to je kormidlo na skegu a vodotěsné přepážky.

 

Foto Contest Yachts

Foto Contest Yachts

Contest 55CS
Contest 50CS

Holandská loděnice jachtu představila v roce 2003 a stále ji vyrábí. Centrální kokpit, vyvážené kormidlo, velké kormidelní kolo, elektrické vinšny, rolovací plachty a především jachta navržená pro dva jachtaře, kteří na ní dokážou bez dramat odhalzovat i se spinakerem.

 

 

Foto Hallberg Rassy

Foto Hallberg Rassy

Hallberg Rassy 48 Mk II
Hallberg Rassy 48 Mk II

Jachty této švédské značky zná snad každý. Jde o festovně vyrobené jachty, které se výborně chovají a jsou mimořádně kvalitní. Jachta byla modernizována v roce 2014 (proto Mk II). Jde sice o turistickou jachtu, ale není problém s ní bez velkého úsilí dosahovat dvěstěmílových kroků za den.

 

Foto Disovery Yachts

Foto Disovery Yachts

Discovery 55
Discovery 55

Centrální kokpit s deck salonem je oblíbená kombinace na dlouhé plavby. Discovery 55 je sice již téměř 20 let starý model, ale právě to dovoluje říci, že prošel zkouškou časem. Je to dobře vyvážená jachta se samopřehazovcí kosatkou, která umožňuje při réčku jen otočit kormidlem.

 

 

Foto Rustler

Foto Rustler

Rustler 42
Rustler 42

Klasická jachta klasicky vyrobená. Masivní laminátový trup s kýlem, který je jeho součástí. Balast je uvnitř kýlu, a jsou tak eliminovány problémy s kýlovými šrouby. Kormidlo je umístěné na pevném skegu. Je to klasicky elegantní jachta vyrobená mimořádně bytelně. Jachta, která se o své pasažéry postará.

 

 

Foto Oyster

Foto Oyster

Oyster 575
Oyster 575

Další uvedenou jachtou je Oyster 575. Patří spíše do větší kategorie než lodě ostatní. Díky charakteristickým liniím je snadno rozeznatelná. V podpalubí nabízí maximální pohodlí a kvalitu zpracování. Jde ale spíše o jachtu, na které je již přítomná profesionální posádka.

 

Foto Privilege

Foto Privilege

Privilege Serie 5
Privilege Serie 5 Luxusní katamaran nabízející mnoho prostoru na palubě i v podpalubí. Bytelná jachta s cenou kolem 1 milionu EUR. Je navržen na dlouhé plavby, proto je například věnována velká pozornost kuchyni. Mnoho místa na zásoby, velká lednice, to je na dlouhých plavbách zapotřebí.

 

 

 

Foto Gunfleet

Foto Gunfleet

Gunfleet 43
Gunfleet 43

Zvenčí to není nijak hezká jachta. Sestupte ale dovnitř a uvidíte ukázku toho nejlepšího v lodním stavitelství. Je to vynikající jachta pro dva na dlouhé plavby, která je vyrobena v anglické kvalitě. Loděnici Gunfleet zakládal zakladatel loděnice Oyster Richard Matthews.

 

 

Foto Kraken Yachts

Foto Kraken Yachts

Kraken 50
Kraken 50

Jachta byla představena teprve loni. Vrací se ke kořenům stavby laminátových jachet. To znamená kýl, který je součástí trupu jachty a kormidlo na skegu. Již toto samo stačí k tomu, aby bylo jasné, že jde o bytelnou a bezpečnou jachtu zrozenou pro cruising.

 

 

Foto Waquiez

Foto Waquiez

Wauquiez Centurion 57
Wauquiez Centurion 57

Jako jediná z lodí, o kterých zde mluvíme, má vedle výborných vlastností na cruising i velmi dobré parametry pro racing. Spíše než na pořádnou plavbu kolem světa to u ní vypadá na letní Středomoří, ale není tomu tak. Uvnitř pohodlný a velmi dobře zpracovaný interiér.

 

 

Foto archiv

Foto archiv

Bowman 40
Bowman 40

Dnnes už klasická jachta z posledních dekád minulého století. Pohodlná za plavby a postavená s bytelností, která byla britské loděnici vlastní. Nečekejte nic extravagantního, toto je naprostá klasika, která vás doveze kamkoli, a přitom z vás nevytřese duši.

 

 

Foto Facebook

Foto Facebook

Cal 40
Cal 40

Další klasikou z dnešního pohledu je americká Cal 40. Jachta spatřila světlo světa v roce 1963 a v následujících letech si vedla velmi dobře v mnoha regatách. Dokonce dokázala třikrát za sebou vyhrát závod Transpac. Dnes už samozřejmě sportovní jachty vypadají jinak…

 

 

 

Foto Hylas Yachts

Foto Hylas Yachts

Hylas 46
Hylas 46

Výhodou jachet Hylas jsou proti dobře znějícím jménům je jejich ceny. Jde o jachty vyráběné na Taiwanu. Hylas 46 nabízí prostorný interiér vhodný pro dlouhé plavby. Patří mezi jachty středního výtlaku, které jsou svojí velikostí ideální pro pár nebo rodinu.

 

 

Foto Malo Yachts

Foto Malo Yachts

Malo 37
Malo 37

Méně známá švédská značka, která však vyrábí jachty, které vás přežijí. Nečekejte extravaganci, vše jen prověřená řešení. Rovná střecha nástavby, oblouk nad kokpitem a pevný kšilt sprayhoodu, to jsou charakteristické prvky jachty, kterou by na cruising chtěl každý.

 

3545
Na horu