Search
× Search
Nejlepší bluewater jachty 2
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Nejlepší bluewater jachty 2

Ve druhém dílu seriálu o nejlepších bluewater jachtách, který připravil anglický časopis Yachting World, se podíváme, jaké vybral jachty pro ty, kteří preferují rychlejší plavbu.

Swan 54

Yachting World začal tím zřejmě nejlepším. Finská loděnice Swan patří na pomyslný vrchol cenové pyramidy. Její trup do V je navržen tak, aby plavba ve vlnách byla pohodlná i ve chvíli, kdy se probíjíte proti větru. O kvalitě není třeba se zmiňovat. Jeden z úložných prostorů pod kokpitem může sloužit i jako kajuta, nebo prostor na pračku, myčku a další technické doplňky.

Foto Arcona Yachts

Foto Arcona Yachts

Arcona 435
Arcona 435

Jachta zvítězila v soutěži o evropskou jachtu roku 2019. Výborné plavební vlastnosti a rychlostní potenciál. Dalo by se řící, že jde o cruiser-racer. Znovu severská kvalita provedení. Loděnice nabízí i možnost výroby karbonového trupu. Je snadno ovladatelná a výborně si vede ve slabém větru.

 

 

Foto Outremer

Foto Outremer

Outremer 51
Outremer 51

Katamaran, který je postaven na výkonech. Katamarany této značky nevynikají rozměrným podpalubím. Jsou lehké, a proto také velmi rychlé. Kormidelník může za ideálních podmínek zasednout do sedadla na zádi a užít si vedení lodi s pínou v ruce. Se zasouvacími daggerboardy si výborně vede i na stoupačku.

 

 

Foto X Yachts

Foto X Yachts

Xc45
Xc45

Šlo o první turistickou jachtu, kterou dánská loděnice X Yachts vyrobila. O té doby šlo o výrobce cruiser-racerů. Loděnici šlo o to, nabídnout vysloužilým závodníkům svoji jachtu na delší plavby. Jiný tvar trupu upravený pro cruising, větší nádrže, solidní rychlostní potenciál a ocelová vnitřní struktura držící kýl.

 

 

Foto Catana

Foto Catana

Catana 47
Catana 47

Další z katamaranů, který preferuje rychlost, je Catana. Také Catany jsou vybaveny zasouvacími daggerboardy. Další seriózním prvkem je větší světlá výška příčníků mezi trupy. Kladný efekt se projeví ve větších vlnách.

 

 

 

Foto Sweden Yachts

Foto Sweden Yachts

Sweden Yachts 45
Sweden Yachts 45

Švédská klasika, která se už nevyrábí. Jachta, která si dobře vedla i v regatách. Některé byly vybaveny karbonovými stěžni a vysouvacími čeleny. Pro snadné ovládání byly vybaveny samopřehazovací kosatkou. Plno teaku a excelentní kvalita.

 

 

Foto Swan

Foto Swan

Swan 51
Swan 51

Swan byl, je a vždy bude pojmem. Jednapadesátka byla poprvé vyrobena v roce 1981, ale stále má celou řadu svých příznivců. Je to jachta, která dokáže překonávat dlouhé vzdálenosti rychle a s lehkostí. To vše v klasickém balení.

 

 

 

Foto JPK

Foto JPK

JPK 45
JPK 45

U nás téměř neznámá loděnice se specializuje na stavbu závodních jachet. Závodní jachty této značky několikrát zvítězily ve Fastnetu či Middle Sea Race. Pětačtyřicítka je turistická jachta s extrémním rychlostním potenciálem. Vynikající je krytá přední část kokpitu, jako na závodních jachtách IMOCA.

 

 

 

Foto Pogo Structures

Foto Pogo Structures

Pogo 50
Pogo 50

Další z kategorie extrémně rychlých francouzských jachet. Pogo vyrábí závodní jachty pro Minitransat a lodě Class 40. Inspirace a zkušenosti jsou ohromné. Navíc může jít o jachtu se sklopným kýlem, který zmenší ponor na minimum a umožní přístup na mělká kotviště.

 

 

Foto Seawind

Foto Seawind

Seawind 1600
Seawind 1600

Australský katamaran, který není v Evropě příliš známý. Designéři Reichel-Pugh mají ohromné zkušenosti se závodními jachtami. Zajímavě jsou na tomto katamaranu řešena kormidla, která jsou ve zvedacích kazetách. V případě nutných oprav je lze vysunout.

2522
Na horu