Search
× Search
Nejlepší kotva pro vás
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Nejlepší kotva pro vás

Jaká kotva je pro vaše pojetí jachtingu nejlepší? Máte-li 13 m dlouhou jachtu, můžete za kotvu zaplatit 8000, nebo taky více než 50 000 Kč. Co je pro vaši jachtu adekvátní?

V první řadě se musíme podívat na to, jak svoji jachtu využíváte. Trávíte většinu času v přístavech, marínách, na bójích? Na kotvě stojíte jen za stabilního počasí? V takovém případě vám stačí jiná kotva, než jakou si pořizuje jachtař na plavbě kolem světa, který do přístavů zajíždí jen výjimečně.

Krátkodobé plavby

Nazvěme první způsob využití lodi krátkodobými plavbami. Pro tyto účely jsou plně dostačující kotvy jako Delta, Kobra a další konvexní kotvy. Jejich hlavní výhodou je nízká cena v porovnání s moderními konkávními kotvami. Vrátíme-li se k naší 13 m dlouhé jachtě, bude nám bezpečně stačit 25 kg vážící kotva. Její cena by neměla být vyšší než 10 000 Kč. Nekupujete si sice to nejlepší, ale poměr cena/výkon je velmi dobrý a v běžných podmínkách se nezklamete. Výběrem výše zmíněných kotev nic nepokazíte.

Dlouhodobé plavby

Při dlouhodobých plavbách a častém stání na kotvě je dobrá o třídu vyšší spolehnutí. Pro tyto příležitosti zde jsou moderní konkávní kotvy. Jejich výhodou je, že v tahu se stále zarývají hlouběji do dna a jejich stabilita je velmi vysoká. Myslím stabilní přídržná síla ve vysokém tahu.

Tyto kotvy svým tvarem připomínají lopatu, mají velkou plochu v porovnání se staršími kotvami stejné hmotnosti a jejich hrot je v porovnání se zbytkem kotvy velmi těžký. Díky tomu se kotva v tahu velmi rychle zarývá do dna. Vlastnosti těchto kotev v extrémech převyšují minulou generaci kotev (Delta, Kobra…), ale daní za to je jejich vyšší cena. Ta se pohybuje nejméně na dvojnásobku.

Z moderních konkávních kotev uvádíme například kotvy Manson Supreme, Manson Boss, Rocna, Rocna Vulcan, Spade…

Když má kotva zdobit…

Hledáte-li navíc kotvu, která bude vaší jachtě také slušet, v tom případě sáhnete po některé nerezové kotvě. Roste-li pro vás atraktivita dárku s jeho cenou, potom jste správně. Nerezové kotvy jsou drahé a některé i extrémně drahé. Může jít o běžné konvexní kotvy, nebo moderní kotvy konkávní. Většina výrobců nabízí nerezové varianty svých produktů.

Na samé špičce, co se týče ceny, jsou elegantní kotvy Ultra. Jde o konkávní kotvy, které za vzhled dostávají 10 bodů z 10. Svými vlastnostmi jsou podobné jiným konkávním kotvám, cenou jsou ještě výrazně dále. Například 27 kg vážící kotva Ultra, která je výrobcem doporučena na 45 stop dlouhou jednotrupou plachetnici, stojí 2300 EUR. To je cena za krásu.

 

4841
Na horu