Největší příliv na světě
Kde je na světě největší rozdíl hladin mezi přílivem a odlivem? Kolik to je? V Benátkách je maximum 1,2 m, Na Tenerife je to 2,5 m, V Hamburku 4,6 m. Kde je největší příliv v Evropě a jaký je největší skok na světě?
Na světě jsou místa, kde rozdíl mezi po sobě jdoucí vysokou a nízkou vodou (tidal range) přesahuje ve springu (spring – skočný příliv - kdy je rozdíl hladin veliký) 10 metrů. Tato místa najdeme dokonce i v Evropě. Evropskými šampiony v této disciplíně jsou lokality na severu Bretaně a v ústí řeky Severn na západě Velké Británie. V těchto místech se největší rozdíl po sobě jdoucí vysoké a nízké vody blíží 13,5 metru! To je dům výšky čtyř pater.
V oblasti známé francouzské památky Le Mont Saint Michel například moře může ustoupit i o více než 9 námořních mil od pobřeží. To je skoro 17 km. Jen abyste si to dovedli představit. Usínáte na mořském břehu a vlnky vám omývají špičky bot. Vzbudíte se o 6 hodin později a jste 17 km od moře! Taková může být realita na severu Bretaně.
Je zde ale ještě jedno místo, která hravě strčí Bretaň do kapsy. Je to záliv Fundy v Kanadě. Rozdíl hladin zde může dosahovat až 16,3 metru. To je barák o pěti patrech.
Výška hladiny se změní o zmíněnou hodnotu za 6 hodin. A pokud znáte Dvanáctinové pravidlo, pak víte, že ve třetí a čtvrté hodině mezi extrémy se výška hladiny mění o 3/12, tedy o ¼ celkového rozdílu za pouhou hodinu. To znamená, že za pouhé dvě hodiny se výška hladiny v zátoce Fundy může změnit o 8 metrů!
Kdyby se něco podobného dělo v Chorvatsku, mělo by to razantní negativní vliv na výšku HDP a samozřejmě na kvalitu života Dalmatinců.
8181
Související články
Nová největší. První přes 24000 TEU
Nová největší. První přes 24000 TEU
V Číně spustili na vodu novou největší kontejnerovku, první s kapacitou přes 24 000 TEU. Je dlouhá 400 metrů, široká 61,5 metru a ponor má bratru 17 metrů. To je více než pětipatrový dům na sídlišti Lhotka.
Rekord elektrického trajektu
Rekord elektrického trajektu
Dánský trajekt Ellen poháněný elektřinou, vytvořil nový světový rekord, když uplul 50 mil na jediné nabití. Rekord bude zanesen do Guinnessovy knihy rekordů.
S metrovou lodí přes Atlantik
S metrovou lodí přes Atlantik
Pokud si někdo myslel, že plavit se po mořích a oceánech na čtyřmetrové lodi je bláhovost a extremismus, toho asi poněkud zaskočí Angličan Andrew Bedwell. Do světa mikrojachtingu přináší se svým podivným jednometrovým plavidlem zcela novou dimenzi. Zda to bude fungovat, má prověřit plavba z Newfoundlandu do Anglie.