Search
× Search
Několik rad na plavbu s dětmi
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet, Zajímavosti

Několik rad na plavbu s dětmi

Uvažujete o letní plavbě s dětmi na palubě? Je to možné, nebo to možné není? Není to nebezpečné? Co to pro vás bude znamenat? Jak poskládat posádku, co vzít s sebou, či jak upravit trasu?

V první řadě si řekněme, že plavba s dětmi je možná od nejútlejšího věku. Především v Evropě a jiných západních zemích.

Od kolika let

S dětmi můžete vyplout v podstatě kdykoli. Dokonce je to s nimi jednodušší, dokud ještě mnoho nelezou než později. V kajutě zřídíte bezpečné lůžko, ze kterého nemůže dítě spadnout a na většinu dne ho tam můžete uložit jako knížku do knihovny.

Těžší je to z lezoucími tvory, kteří mohou šplhat a následně padat. Ti potřebují asistenta. Obvykle to bývá osoba ženského pohlaví. V předklonu za prckem. To je tedy náročnější období. Rostoucímu individuu je nemožné cokoli vysvětlit a spadnout může odkudkoli. Je to náročnější, ale s trochou trpělivosti to jde. Asistent se však nevrací po týdnu příliš odpočatý.

Ve věku, kdy již děti chápou, že něco mohou a něco ne, plout samozřejmě mohou.

Později, po patnáctém roku života cca, kdy znovu přestanou chápat, že něco mohou a něco ne, je týdenní plavba s nimi opět o trpělivosti. Pokud jí nemáte dostatek, vykašlete se na to a vydejte se na loď sami (pud sebezáchovy).

Jedno, dvě, nebo tři děti

Jedno dítě na palubě znamená, že bude stále vyžadovat vaši pozornost. Proto jsou lepší dvě, či více dětí podobného věku, které jsou schopné se dohromady zabavit bez velkých konfliktů (obvykle neplatí pro sourozence).

Důležité je, aby případní další rodiče měli podobný přístup k výchově potomků. Jachta je příliš malá na to, aby se na palubě střetávalo více odlišných výchovných teorií.

Musí umět plavat?

Jak vyplývá z výše uvedeného, není třeba, aby dítě na palubě umělo plavat. V takovém případě je však nezbytné, aby na palubě a na molu stále nosilo vestu. Kruh ani rukávky nestačí. Dodržování tohoto rozkazu musí být nekompromisní.

Jsou-li děti schopny uplavat 50 metrů, pak není vesta třeba na kotvě a v přístavu. Je dobré pamatovat, že za plavby by měli mít vestu všichni členové posádky. Na to jsou dobré samonafukovací vesty.

Plánujete-li letní plavbu s dětmi, zapište je do školy plavání již nyní. Na lodi budou mít lepší pocit a ve vodě se budou lépe bavit.

Výběr trasy

Dětem je třeba podřídit trasu plavby. Plánujte více krátkých úseků a proložte je pauzami na koupání. Dvacet mil za den bych bral jako maximum (cca 4 hodiny plavby). Patnáct mil se jim bude líbit více. Dejte si hodinu, nebo půldruhé hodiny plavby a pauza. Pak budou děti spokojené a nebudou se nudit.

Potřebujete-li překonat delší vzdálenost, plujte v noci, nebo brzy ráno, dokud ostatní spí.  

Hračky na palubě

Čím více budete mít na palubě hraček, tím lépe. Tím větší pokoj bude od dětí. Tedy dinghy, paddleboard, případně kajak, to je trojkombinace, která dostane i nezabavitelné stádo. Dinghy je bezpečnější bez přívěsného motoru, než s ním.

Navíc vám více plavidel dává možnost, odjet na břeh bez dětí. Nemusíte je přemlouvat, že jen teď je ten pravý čas, aby jely.

Za kormidlo a k plachtám

Jde-li o děti věkově odpovídající ovládání lodě, nechte je, aby se na jejím vedení podílely. Mohou kormidlovat, trimovat plachty, vázat fendry a lana…

Přísná pravidla

Protože děti jsou schopné vám předvést věci, které jsou naprosto nepochopitelné, vymezte hned na začátku hranice, které není možné překračovat. A buďte striktní. I tak se stane, že vás dokážou překvapit něčím novým, naprosto bláznivým.

Pokud jste ochotní se s tímto vším smířit, nebojte se je vzít s sebou. Zřejmě to bude hezká dovolená.

Ale pamatujte si. Jsou dva druhy dovolené. Jedno je parádní a levná dovolená. Druhé je dovolená s dětmi.

6458
Na horu