Search
× Search
Není kanál jako kanál
Marie Marková

Není kanál jako kanál

Zažili jsme rodinný třídenní sprint Baťovým kanálem na lodi Atlantic Marine 780. Plavba, plavební komory, příroda, památky, výlety, zkrátka opravdový zážitek, který kanál poskytuje.

Co nás potkalo. Vydali jsme se na třídenní plavbu na Baťův kanál, s rodinou a s lodí od Jacht Morava. Nevěděli jsme, co přesně očekávat, jako matka jsem se spíše bála, jak si poradím s třemi kluky od 4 do 8 let. Zvláště, když jsme chtěli projet co nejdelší úsek. Ano, dali jsme sprint, projeli jsme Baťův kanál od Babic po Sudoměřice a zpět. Rodinný kolotoč jsme zvládli díky dobře vybavené lodi, která poskytla nejen příjemnou plavbu, ale i mnoho pestrých zážitků a změn prostředí na malém prostoru. Byla to dobrá loď, žádná pojízdná krabice.

Pluli jsme na lodi Atlantic Marine 780 jménem Anna. Rok výroby 2017. Je to lehká motorová loď, ideální pro příjemnou plavbu, vhodná až pro 8 osob. Je velmi dobře ovladatelná, snadno ji zvládnou dva dospělí. Jednoduchou manévrovatelnost zajišťuje i přední propeler. Topení oceníte zejména v chladnějších dnech a nocích, zvláště při spaní ve stanu na zádi. Střecha kajuty je pokryta solárním panelem, díky kterému máte elektřinu kdykoli a ani se v přístavech nemusíte napojovat na sloupky. K večeru můžete loď rychle přestavět na ložnici pro čtyři osoby nebo pro dva dospělé a tři menší děti. Pro plavbu po Baťově kanálu má ještě jednu skvělou výbavu - nosič na 4 kola.

Annu jsme si přebírali v útulném a jednoduchém přístavišti JachtMorava. Malý dřevěný domek na pěkně udržovaném trávníku nám poskytl vše, co jsme potřebovali. Půjčili jsme si záchranné vesty pro děti. Mohli jsme si vybrat hned z několika velikostí. Příjemný rodinný servis nám poskytl nejen slovní instrukce, ale i krátkou plavbu tak, abychom si mohli vše v bezpečí odzkoušet, získat jistotu a doma zvolený program plavby probrat s místními zkušenými „kanáloplavci“. My jsme zvolili sprint, za tři dny doplout do Sudoměřic a zpět, zkoušeli jsme maximální možnosti. Pro dovolenou bychom pro stejnou trasu zvolili minimálně dvakrát tolik času a užili si více výletů nebo projížděk na kolech.

Plavba na Anně je zážitkem pro všechny, jak dospělé, tak děti. Baťův kanál je posetý plavebními komorami, a tak se nemůže stát plavba monotónní ani pro netrpělivé. Celou posádku můžete také zapojovat do různých činností, od sledování světelných signálů před a v komorách, po přidržování háků až po zcela samostatné úkoly.

Baťův kanál ale poskytuje i nepřeberné množství příběhů. Celou jednu kapitolu zaplní unikátní stavby společnosti Baťa. U většiny komor se potkáte s domky, cihlovými krabičkami, které zcela zapadají do baťovského jednoduchého konstrukčního systému, který můžeme vidět třeba v Brazílii, Indii a samozřejmě ve Zlíně. Výklopník v Sudoměřicích je o dost větší stavbou, ale ctí architektonický styl a v současnosti je na jeho střeše i krásná vyhlídka do okolí. Nemusíte však zůstávat jen u zajímavostí minulého století, ale můžete se nechat unést první doloženou státností na našem území, Velkou Moravou. Ve Starém městě se nachází památník Velké Moravy, kde se opravdu dobře, a přitom nenásilně, seznámíte jak se základními údaji velkých dějin prvního státu Západních Slovanů na našem území, tak s každodenními lidskými činnostmi devátého století. Na kole můžete sjet do velkomoravského sídliště v archeoskanzenu Modrá, kde uvidíte třeba i jak probíhá současný archeologický výzkum. Baťák vás ale lehce posune i do jiné doby. Pokud doplujete do Strážnice, určitě si rezervujte více času na návštěvu skanzenu Slovácka. Nahlédnete do života různých částí této oblasti, poputujte časem od novověku po začátek 20. století. A na kole se projeďte po některé ze spousty cyklostezek, třeba právě vinařskými oblastmi Slovácka. Nebo za vínem vyražte pěšky z přístavu Petrov do Plže – unikátního souboru až osmdesáti sklípků, který je ani ne dva kilometry daleko. Pokud zavítáte až do Skalice o víkendu, dejte si místní původní trdelník. A to jsme nezmínili vše. Inspirujte se zde. Například přístav ve Starém městě je křižovatkou hned několika výletních cest a zároveň se zde můžete dobře najíst (večeřet i snídat). Pokud spíte na lodi, hygienické zázemí je kousek od mola. Zkrátka, si před cestou řekněte, co byste rádi viděli a zažili a netrapte se, když vše nestihnete. Není to ani v jednom týdnu možné. Spíše se vraťte někdy znovu.

Loď Anna nás provedla zajímavým koutem České republiky a umožnila opravdovou dovolenou, kterou můžeme jen doporučit. Rybáři, kteří místo piva drží lahev vína, snídaně s volavkou v přístavišti ve Starém městě a vůbec, tolik zážitků na vcelku malém úseku, se jen tak někde nevidí.

Více o lodi a plavbě po Baťově kanálu www.jachtmorava.cz

3246
Na horu