(Ne)používat bójku na kotvu?
Včera jsme se při přednášce v Ostravě dostali k otázce, jestli používat bójku na kotvu. Je mnoho důvodů pro používání, ale najdou se i důvody proti.
Bójka na kotvě je skvělá věc. Ukazujeme všem okolo, kde je naše kotva. Bójka pomáhá při orientaci. Kolíkujete se jí prostor v zátoce podobně, jako to dělá pes na každém rohu. A v případě potřeby je možné kotvu vytáhnout pomocí bójky, respektive popruhu pod bójí.
Jsou ale i důvody, proč ji nepoužívat. V plných letních zátokách bójka překáží a zabírá místo. Plete se ostatním lodím. Dalším důvodem je, že práce s kotvou a s bójí je pracnější než jen práce s kotvou.
Jaká je tedy odpověď na používání bóje? No, či ne? Ve standardních podmínkách, tedy v normálně hlubokých zátokách s pískem nebo bahnem na dně bych bóji nepoužíval. Jeví se mi to zbytečné.
Jiná je situace při riskantním kotvení na kamenech, v noci, na velké hloubce. Tam bych bóji používal. Aby bylo možné v případě zašprajcnutí kotvy ji zase odšprajcnout.
3796
Související články
Přednáška Přístavní manévry dnes od 18:00
Přednáška Přístavní manévry dnes od 18:00
Dnes v 18:00 začíná online přednáška o přístavních manévrech. Vysvětlíme vám, co o manévrování s lodí nevíte a pomůžeme vám dostat loď do ruky a zbavit se stresu. Příští týden je na programu přednáška Jak bezpečně kotvit. I kotvení je činností, která způsobuje škody a zvedá vlasy na hlavě.
Musí být kotva těžká?
Musí být kotva těžká?
Velikost kotev je určována jejich hmotností. Z toho tedy vychází, že čím je kotva těžší, tím lépe drží? Je to pravda jen zčásti. Tato rovnice platí u starších kotev. U moderních je situace jiná. Podívejte se například na hliníkové kotvy Fortress. V testech jde o kotvy s jedněmi z nejlepších vlastností.
Kdy použít bóji na kotvu
Kdy použít bóji na kotvu
Většinou se při kotvení obejdeme bez bóje nad kotvou. Jsou ale chvíle, kdy je třeba její použití zvážit. Kdy je dobré se nad použitím bóje zamyslet?