Odpad v moři
Mnozí máte letošní plavbu za sebou. S pravděpodobností hraničící s jistotou jste se v moři setkali s odpadem všech možných podob. Pro oživení paměti chceme připomenout důležitá fakta.
Kdo máte plavbu před sebou, následující řádky jsou pro vás varováním, na co se máte připravit.
Odpadem jsou dnes již zamořena všechna moře na planetě bez výjimky. Ještě před pár lety byli někteří jachtaři schopni do moře házet alespoň plechovky. I tomu snad už dnes odzvonilo. Přesto si stále mnoho odpadu najde do moře cestu i z palub jachet.
Nejčastěji na plážích najdete cigaretové špačky, tedy vajgly. Mnozí kuřáci jsou přesvědčeni, že se hned rozpadnou. Podívejte se na obrázek. Vajgl se může oceánem potulovat až 5 let (některé zdroje uvádějí ještě dvojnásobně déle). Dost dlouho na to, aby mnohým znechutil koupání, že?
Hliníkové plechovky, které ještě před několika lety posádky do moře házely, tam vydrží ještě 200 let. Ještě po 4 generace budou zdobit dna zátok.
Mikroténové sáčky budou v moři dalších 20 let. Plastové láhve 450 let. A stejně dlouho v přírodě vydrží nevinná zahozená dětská plínka.
Vypadá to, že jsme se do historie zapsali minimálně na několik generací.
7396
Související články
Led v arktických vodách vystřídaly odpadky
Led v arktických vodách vystřídaly odpadky
Arktický region se otepluje dvakrát rychleji než zbytek světa. Led, který dlouho pokrýval Severní ledový oceán, rychle mizí a otevírá nové cesty pro lodní dopravu. Hlavní výhodou Severomořské trasy je urychlení globálního obchodu. Plavba z východu Asie do západní Evropy Arktidou je o 37 procent kratší než dosud nejpoužívanější trasa přes Suezský průplav.
Vědci se nestačí divit: pobřežní organismy kolonizují plastový kontinent uprostřed Pacifiku
Vědci se nestačí divit: pobřežní organismy kolonizují plastový kontinent uprostřed Pacifiku
Rostliny a živočichové žijící v pobřežních vodách našli nový způsob, jak přežít v otevřeném oceánu, stovky mil od svého přirozeného prostředí. Kolonizují Velkou tichomořskou odpadkovou skvrnu, což je termín pro nový "světadíl" z plastového odpadu, koncentrovaného v severním Pacifiku.
Tuny plastu v Molunatu
Tuny plastu v Molunatu
Zátoka Gornji Molunat je vystavena plné síle juga, které sebou nese smetí pocházející v největší míře z Albánie. Tuny plastu končí na plážích a na dně zátoky.