Search
× Search
Odvážné ženy ve světovém jachtingu - Kay Cottee
Renata Brožková
/ Kategorie: Zajímavosti

Odvážné ženy ve světovém jachtingu - Kay Cottee

Kay Cottee se zapsala do dějin námořního jachtingu jako první žena, která samostatně a nonstop obeplula svět. Podařilo se jí to 10 let po Naomi James v roce 1988 na 11 metrové lodi “Blackmore’s First Lady” za 189 dní.
Kay McLaren Cottee se narodila 25. ledna 1954 v Sydney jako nejmladší ze čtyř dcer. Narodila se do jachtařské rodiny Jima a Joy McLaren. Rodiče ji na první plavbu vzali už ve věku několika týdnů. 

Na palubě od narození


S rodiči a třemi sestrami Lindou, Elaine a Jan trénovali a závodili v Sydney na plachetnici “Joy Too”, kterou jejich otec vlastnoručně postavil. Na vodě se vždy cítila nejsvobodněji. Školu příliš nemilovala a ráda seděla u okna, ať už ve škole nebo doma v Botany Bay, a snila o cestě přes oceán. Vyučila se sekretářkou a těsně po 18. narozeninách se vdala.

Smůla na začátek

Manželský pár sdílel lásku k plachtění a brzy si koupili malou loď, kterou celý rok upravovali. Prodali ji, aby koupili větší 22 stopou jachtu a vydali se na společnou plavbu. Neužívali si ji dlouho, po 24 hodinách se museli vrátit kvůli zánětu slepého střeva Kay. Když znovu vypluli na oceán, neměli štěstí na počasí, prasklo jim kormidlo a po dobu tří dnů byli bezmocně unášeni bouří.

Splněný sen

Kay stále snila o nemožném. Chtěla se stát první ženou, která samostatně a nonstop obepluje celý svět. Nechala si postavit 11,2 m dlouhou loď Cavalier 37, kterou pojmenovala na počest svého otce Jimmy Mac. Získala sponzorství od Blackmores Laboratories, aby mohla soutěžit se svou přítelkyní Lindou Wayman v závodě Trans-Tasman a později v roce 1986 v závodě Solo Trans-Tasman. Od té doby se soustředila na přípravu na sólo plavbu. Podařilo se jí sehnat sponsorské peníze od Blackmores za příslib, že plavba bude pojata jako benefiční akce. Svoji jachtu přejmenovala tedy na “Blackmore‘s First Lady”.

Rekordy

Po velkých přípravách a díky pomoci rodiny se Kay Cottee 29. listopadu 1987 vydala na dobrodružnou plavbu. Opustila přístav v Sydney a po 189 dnech 5. června 1988 šťastně dorazila opět do stejného přístavu. Tím ve věku 34 let překonala rovnou několik světových rekordů a australských prvenství mezi ženami.
Jako první žena dokončila sólo nonstop obeplutí světa.
Jako první žena obeplula nonstop svět od západu na východ.
Jako první žena obeplula jižně kolem všech pěti mysů.
Dosáhla nejrychlejší čas při sólovém obeplutí světa ženou.
Dosáhla nejvyšší průměrné rychlosti 4,87 NM za hodinu mezi ženami.
Sama strávila nejdelší dobu na moři v ženské kategorii.
Urazila největší nonstop vzdálenost, kterou zvládla žena sólo.

Také jeden kotrmelec

Během plavby se její loď jednou převrhla. Stalo se to u břehů Jižní Afriky ve 100 uzlovém větru a ve 20 metrů vysokých vlnách. Kay byla stržena do moře a zachránila se díky harnesům, které ji vrátily zpět k lodi. Jedenkrát se téměř srazila s tankerem.
Když Kay šťastně proplula kolem mysu Horn, oslavila to krabem s majonézou, vlastnoručně upečeným chlebem a láhví australského vína.

100 000 diváků

5. června 1988 ráno se za velkých fanfár vrátila Kay do přístavu v Sydney, kde ji očekávalo přes 100.000 příznivců. Mezi nimi byl i admirál Tony Horton, manželka ministerského předsedy, premiér a další významní představitelé. Za dosažený rekord získala několik ocenění. Dostala klíč k městu Sydney, byla jmenována Australankou roku, byla oceněna řádem Austrálie a dalšími sportovními oceněními.

O její plavbě Guinessově kniha rekordů uvedla

Samostatné non-stop obeplutí světa východním směrem z a do Sydney v Austrálii přes St. Paul Rocks v Severním Atlantiku a na jihu kolem pěti mysů od západu k východu (Good Hope, Leeuwin, South-East Cape v Tasmánii, South-West Cape na Novém Zélandu a Horn) zahájené 29. listopadu 1987 a ukončeno
5. června 1988. Celkový čas 189 dní 0 hodin a 32 minut, upluto 22.100 NM s průměrným výkonem 116,93 mil za den. Cesta byla ukončena bez doteku země a bez vnější podpory kromě rádiového kontaktu.
Na otázku novinářky, jak se cítila v mužském světě, odpověděla, že se přesvědčila, že neexistuje mužský a ženský svět, že svět je jen jeden. 

Dnes je Kay Cottee podruhé vdaná za televizního producenta Petera Suttona a mají syna. Rozjela obchod se stavbou luxusních jachet. V letech 1995 až 2001 byla předsedkyní Národního námořního muzea v přístavu Darling Harbour, kde je od roku 2001 vystavena její loď. Je zkušenou stavitelkou lodí, potápěčkou, malířkou a sochařkou. Je zároveň autorkou dvou knih „First Lady: a history-making solo voyage around the world“ z roku 1989 a druhá „All at See on Land: and first lady ten years on“ z roku 1998 po deseti letech od plavby.3980
Na horu