Peking
Zajímavý film o záchraně a restaurování jednoho z posledních plnoplachetníků, který sloužil jako nákladní loď na lince z Chile do Evropy. Je to 40 minut, ale stojí to za to.
Nevýhodou filmu je, že je celý namluven v mně neznámém germánském dialektu. Jistě se ale najdou našinci řeč ovládající.
Loď byla spuštěna na vodu 25. února 1911 a dokončena o dva měsíce později. Plula na lince mezi Evropu a Chile. Během 1. světové války byla zadržena ve Valparaisu, kde čekala na další osud až do roku 1920. Později připadla Itálii, jako válečná reparace. Pod italskou vlajkou plachetnice plula jen 3 roky. Od roku 1923 až do roku 1932 vlála na zádi vlajka Výmarské republiky a pokračovaly plavby do Chile.
V roce 1932 byla prodána za 6250 GBP do Anglie a přejmenována na Arethusa II. Skončila vyvázaná v Upnoru a fungovala jako dětský domov. Během 2. světové války sloužila v Královském námořnictvu pod jménem HMS Pekin. V roce 1974 byla vyřazena ze služby a prodána do New Yorku Jacku Aronovi pro South Street Seaport Museum, kdo skončila na dalších čtyřicet let.
V novém tisíciletí již museum nepočítalo s dalším využitím plnoplachetníku a chystalo se ho poslat do šrotu. To je chvíle, kdy se rozhodlo loď zachránit Deutsches Hafenmuseum z Hamburku. A to je také chvíle, kdy začíná tento film.
Parametry
Celková délka 115 m
Délka trupu 98 m
Šířka 13,89 m
Ponor 4,9 m
Výška 51,97 m
Plocha plachet 4100 m2
Výtlak 3100 tun
1900
Související články
Herec staví biooptimisty
Herec staví biooptimisty
Německý herec a nadšený jachtař Simon Licht, známý ze snímku Baader Meinhof Komplex, spojil síly s dalším jachtařem Holgerem Ambrosellim a společně se pustili do výroby lodí z biologických materiálů. Jako první jejich startup s názvem Khulula představil loď třídy Optimist vyrobenou z lněného vlákna.
Zabavit, či ne? Opatrní Němci řeší, co s oligarchovou megajachtou
Zabavit, či ne? Opatrní Němci řeší, co s oligarchovou megajachtou
Tahanice o megajachtu Dilbar Ališera Usmanova, která je momentálně zaparkována v hamburském doku loděnice Blohm+Voss, nekončí. Německé úřady krotce našlapují kolem možnosti loď zabavit.
Když zaútočí vlna…
Když zaútočí vlna…
Včerejší prudká bouře nepostihla jen Českou republiku, ale i celý sever Evropy. V Hamburku zasáhla vlna trajekt tak, že prolétla v podpalubí celou kabinou pro pasažéry. K překvapení všech. Těch vpředu nejvíce…