Search
× Search
Poplach! Zranění na palubě!
Daniel Vodička

Poplach! Zranění na palubě!

Jakýkoli zdravotní problém na palubě jachty je dvojnásob vážný ve srovnání se stejnou komplikací na pevnině. Kdy na souši problém končí vytočením čísla a přivoláním pomoci, na moři vše teprve začíná, protože pomoc je hodiny, nebo dokonce dny daleko. Jak v takové situaci postupovat?

Osobně jsem byl na lodi svědkem vykloubeného ramena, poraněného kolena, několika tržných ran různé velikosti a vážnosti, středné vážného, ale o to bolestivějšího zánětu v ústech, rozbité hlavy, mořské nemoci, při které pacient mířil do bezvědomí, úpalů, úžehů, zlomených žeber… To jen jak si vzpomínám. Nikdy naštěstí nešlo o život, ale některé situace nebyly ani trochu příjemné. Musíte reagovat. Jste skippeři jachty a očekává se to od vás.

Vystrašený pacient s bolestmi k vám upírá zrak a věří, že jste tím, kdo mu pomůže. Stejně tak na vás míří oči posádky, která předpokládá, že všechny problémy na palubě umíte řešit.

Foto Jan Sedláček

Foto Jan Sedláček

Kurz první pomoci
Na palubě jachty nestačí jen čekat na příjezd pomoci. Jste-li například v chorvatských pobřežních vodách, bude příjezd pomoci trvat hodinu (možná i více). Máte-li na palubě raněného, který krvácí, je to dost dlouho na to, aby už nebylo nutné spěchat, pokud mu neposkytnete správnou první pomoc. V Řecku mezi ostrovy to budou 2, 3, 4 možná 5 hodin. To vše za předpokladu, že počasí bude kooperovat. Na Atlantiku se jedná 2, 3, 4 nebo více dnů.

Jste schopni poskytnout svým blízkým adekvátní první pomoc. Myslím první pomoc, která zachrání život?

A nemusí jít jen o život. Úpaly a úžehy jsou v jižních mořích běžné. Poznáte příznaky a postaráte se o dítě tak, jak je třeba? Pokud se bude někdo topit, umíte ho vytáhnout a vrátit mu život? Umíte zašít krvácející ránu? Umíte řešit problém alergika po bodnutí vosou?

Foto Jan Sedláček

Foto Jan Sedláček

Co má obsahovat lékárnička?
Jedním problémem je, jak pomoci a druhý čím. Lékárničky na palubách jachet mnohdy vypadají jako sovětská sámoška před zavíračkou. A když náhodou jsou na tom lépe, poznáte na chorvatských nebo francouzských krabičkách léků, na co jsou? Zodpovědní mají lékárničku svou. Je to další krám s sebou, ale je to s ním stejné, jako se záchrannými pásy v automobilu. S největší pravděpodobností ji nebudete nikdy potřebovat… Když lékárničku svojí, tak ale jak má být vybavená? Co má obsahovat, jaké léky?

Na toto vše vám odpoví kurz, který spolupořádáme 2. dubna. Jedná se intenzivní dvoudenní kurz, na kterém se dostanete i k šití ran. Více najdete zde. Koneckonců se vám nemusí hodit jen na lodi.

 

3227
Na horu