Přestanou zítra pracovat starší GPS?
6. března (tedy zítra) by mohly starší GPS přístroje začít ukazovat hausnumera. Je to dáno nějakou jednoduchou počítačovou (nebo softwarovou chybou), která je běžnému lidu nepochopitelná.
Před chybou a výpadkem varuje i britská Maritime and Coastguard Agency. Systém zaznamenává čísla ýdnů jako desetibitové binární číslo (nevím, co to je a ani nevím, jestli je to napsané správně), které umožňuje zaznamenat maximálně 1024 týdnů, což je 19,7 let, než se vynuluje. V takovém případě by došlo k chybnému zobrazení nejen data, ale také polohy.
Problém by se měl týkat přístrojů s GPS chipy staršími než 10 let, které neprošly aktualizací.
Doporučení od MCA zní
Zajistit update firmwaru.
Komunikovat s výrobcem, který by měl dát návod, jak den D přestát bez újmy.
Zjistit, jaký efekt pro vás bude selhání mít a zajistit náhradní řešení pro případ selhání.
Monitorovat funkci přístrojů.
Tak to vypadá, že jsme sice přestáli změnu tisíciletí, ale potenciální konce na nás čekají kdekoli. Problém počítačového světa. Ve světě mechaniky se to nedělo.
3371
Související články
Co je to VMG?
Co je to VMG?
Někdy se setkáte s problémy, na které neznáte odpověď. Pokud jsou jachtařské, jsme tu my, abychom vám odpověděli sami, nebo ji zprostředkovali, pokud ji sami neznáme. Zde najdete dotaz na to, co je VMG.
Můžeme se spolehnout na pozici z GPS?
Můžeme se spolehnout na pozici z GPS?
V minulosti vycházela nepřesnost při navigaci z nepřesnosti dané naším vlastním měřením. Dnes jsou naše nové navigační metody absolutně přesné. Proč tedy nejsem na mapě tam, kde bych měl správně být?
Zdarma publikace o elektronické navigaci
Zdarma publikace o elektronické navigaci
Papírové mapy, přesný čas, ruční zaměřovací kompas, nebo dokonce sextant, jsou pro většinu plujících po moři artefakty z doby, kdy byl svět ještě starý. Dnes máme lepší pomůcky. Známe ale jejich limity? Víme, jak je bezpečně používat?